Wpływ smogu na ludzi. Naukowcy odkryli nowy problem

Wpływ smogu na ludzi. Naukowcy odkryli nowy problem
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com

11.10.2019 19:29

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Wdychanie zanieczyszczonego powietrza wiąże się przede wszystkim z poważnymi uszczerbkami na zdrowiu.
Naukowcy z Colorado State University i University of Minnesota odkryli, że smog może mieć również wpływ na agresywne zachowanie u ludzi.

Oddychanie smogiem wiąże się z agresywnym zachowaniem i może mieć wpływ na wzrost przestępczości - twierdzi dr. Jesse Burkhardt. Naukowcy z Colorado State University i University of Minnesota postanowili przeanalizować związek między brudnym powietrzem a przestępstwami z użyciem przemocy.

Badania przeprowadzono na podstawie danych o przestępstwach z Federalnego Biura Śledczego oraz danych o zanieczyszczeniu powietrza z Agencji Ochrony Środowiska. Analiza dotyczyła 397 hrabstw USA w latach 2006–2013.

Naukowcy odkryli, że dziesięcioprocentowy wzrost narażenia na PM2.5 (najbardziej szkodliwy dla zdrowia człowieka pył zawieszony, o średnicy nie większej niż 2,5 mikrona), jest związany z 0,14% wzrostem przestępstw z użyciem przemocy tego samego dnia.

Eksperci przypominają, że wskaźniki zanieczyszczeń mogą bardzo szybko wzrosnąć. Jako przykład podają San Francisco, gdzie w listopadzie ubiegłego roku, ze względu na pożary poziom zanieczyszczenia wzrósł siedmiokrotnie względem średniej.

Naukowcy są jednak ostrożni w swoich wnioskach i nie spekulują na temat dokładnego mechanizmu, za pomocą którego zanieczyszczone powietrze może prowadzić do większej liczby gwałtów czy rabunków.

Badacze nie po raz pierwszy stwierdzili związek między zanieczyszczeniem a przestępczością. W latach 70. w USA wprowadzono zakaz stosowania farb na bazie ołowiu i zaczęto wycofywać benzynę ołowiową. Dwie dekady później przestępczość spadła. Wielu ekspertów twierdzi, że te dwa wydarzenia były ze sobą powiązane.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)