Trwa ładowanie...
d2finqn

Australia w końcu ochłonie? Szykuje się poważna zmiana pogody

Już w najbliższych dniach meteorolodzy zapowiadają poważne zmiany pogody nad Australią, które mają przynieść wytchnienie walczącym z pożarami strażakom.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Strażacy mogą spodziewać się "pomocy" przy gaszeniu pożarów
Strażacy mogą spodziewać się "pomocy" przy gaszeniu pożarów (East News, Fot: SAEED KHAN/AFP/East News)
d2finqn

Jak przewidują australijscy meteorologowie, wschodnia część kontynentu może doczekać się w najbliższym czasie poważnych opadów deszczu, przynosząc ulgę społecznościom spustoszonym przez busz i pożary.

Od czwartku, 16 stycznia w Australii mają pojawić się deszcze i burze, które potrwają najprawdopodobniej aż do następnego poniedziałku. Przy ogromnej skali suszy, jaka trawi ten rejon świata, to niewiele. Jednak prognozuje się, że w Sydney spadną największe ulewy od miesięcy.

d2finqn

Sarah Scully, prognosta pogody z Biura Meteorologii przyznaje, że w najlepszym scenariuszu deszcze te pomogą w gaszeniu niektórych pożarów. Zaznacza jednak, że trudno jest przewidzieć zarówno ich intensywność jak i miejsce opadu.

- Przy takich obfitych opadach grunt będzie bardziej wilgotny i trudniej będzie się zapalić - dodaje Scully. Straż Pożarna NSW ostrzegła również, że nie ma gwarancji, że burze ugaszą 105 pożarów płonących w całym stanie, a które wybuchły w nocy z niedzieli na poniedziałek.

Zobacz też: Uroczy sąsiad. Koala spragniony wody i… czułości

Urzędnicy zwrócili również uwagę, że burze mogą wiązać się z ryzykiem upadku drzew i osunięć ziemi, dlatego zaleca ostrożność. I chociaż strażacy radzą sobie z dużą ilością pożarów, to przypominają, że przed mieszkańcami Australii jeszcze kilka miesięcy suszy. Opady przyniosą chwilową ulgę, ale raczej nie rozwiążą problemu.

d2finqn

Pożary w Australii szaleją od kilku tygodni. W Sylwestra spłonęło 1200 domów, a żywioł pochłonął pierwsze ofiary w ludziach. Szacuje się, że około 1 mln zwierząt zginęło już w australijskich pożarach. Niedawno NASA opublikowała szokujące zdjęcia, na których wskazuje, jakie będą globalne skutki klęski żywiołowej w Australii.

d2finqn

Podziel się opinią

Share

d2finqn

d2finqn