Trwa ładowanie...

Po latach pracy bohaterski szczur odchodzi na emeryturę. Uratował wielu ludzi

Magawa to szczur, któremu wielu ludzi zawdzięcza życie. Gryzoń od pięciu lat pełni rolę żywego wykrywacza min. Jest w tej roli niezwykle szybki i skuteczny.

Share
Szczur saper podczas pracy
Szczur saper podczas pracyŹródło: APOPO
dgj4uqy

71 min i 38 niewybuchów. Taki jest bilans pracy wielkoszczura gambijskiego o imienia Magawa, który od pięciu lat pod okiem opiekunów niezmordowanie przemierza kambodżańskie ziemie, ratując życie ludzi.

Magawa to wyszkolony saper. Dzięki niewielkiej wadze, inteligencji i świetnemu węchowi doskonale nadaje się do tej roli – jest podatny na tresurę, bezbłędnie wyczuwa materiały wybuchowe, a jednocześnie dzięki niewielkiej wadze może w miarę bezpiecznie poruszać się po polach minowych bez inicjowania eksplozji.

APOPO
Szczur saper podczas pracyŹródło: APOPO

Zwierzę w roli sapera

Swoją karierę zawdzięcza belgijskiej organizacji pozarządowej APOPO, która od lat szkoli szczury do dwóch zadań: wykrywania min i diagnozowania gruźlicy. W obu przypadkach zwierzęta sprawdzają się doskonale, a zarazem stanowią tanią alternatywę dla tradycyjnych rozwiązań.

Layer 1


Szczury są bardzo szybkie. Mogą sprawdzić obszar 200 metrów kwadratowych w pół godziny. Przy ręcznym rozminowywaniu przez człowieka zajęłoby to nawet cztery dni.

Christophe Cox, CEO APOPO

Wysoka skuteczność szczurów wynika z faktu, że - po właściwym treningu - reagują tylko na materiały wybuchowe, ignorując znajdujące się pod ziemią śmieci czy kawałki metalu.

dgj4uqy

Szczur, który ratuje życie

O tym, jak bardzo godni zaufania są szczurzy saperzy, świadczy nietypowe potwierdzanie wykonanej pracy przez APOPO. Na oczyszczonym przez zwierzęta terenie zespół fundacji rozgrywa mecz piłki nożnej, ręcząc własnym życiem za skuteczne wykrycie min. Wpadek – do tej pory – nie było.

Magawa urodził się w Tanzanii w 2014 roku, ale po wyszkoleniu przez APOPO został dwa lata później przetransportowany do Kambodży. To kraj gdzie przez wiele dekad toczyła się wojna domowa.

Choć działania wojenne zostały zakończone, stary konflikt ciągle zbiera krwawe żniwo za sprawą groźnych pozostałości w postaci min, których położenia po latach nikt nie pamięta, a także różnego rodzaju niewybuchów.

Pierwszy gryzoń z medalem

Służba Magawy została dostrzeżona już przed rokiem – szczur otrzymał wówczas nagrodę, przyznawaną przez brytyjską organizację People's Dispensary for Sick Animals.

Był to pierwszy przypadek odznaczenia w ten sposób szczura, bo do tej pory przez 77 lat brytyjska nagroda trafiała do psów, gołębi, koni i jednego kota.

dgj4uqy

Rok po tamtych wydarzeniach Magawa przechodzi na zasłużoną emeryturę. Przedstawiciele jego gatunku żyją średnio około 8 lat.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dgj4uqy

Podziel się opinią

Share
dgj4uqy
dgj4uqy
Więcej tematów