Pływające szpitale pomogą zwalczyć koronawirusa w USA. Wojsko wysyła na pomoc ogromne okręty
Pływające szpitale - okręty USNS Mercy i USNS Comfort pomogą USA wygrać walkę z koronawirusem. Amerykańska Marynarka Wojenna udostępnia swojego gigantyczne statki, aby odciążyć tamtejsze placówki medyczne. Na każdym z nich może pracować nawet 1200 lekarzy.
USA to jeden z krajów, w którym potwierdzono największą ilość zarażeń koronawirusem. Tamtejsze władze wraz z lekarzami i wieloma innymi specjalistami robią wszystko, aby zahamować panującą pandemię. Kolejnym krokiem w celu skutecznej walki z niebezpiecznym wirusem SARS-CoV-2 ma być wspólna decyzja prezydenta Donalda Trumpa i Amerykańskiej Marynarki Wojennej. Dotyczy ona aktywowania dwóch potężnych statków szpitalnych.
Statki USNS Mercy i USNS Comfort mają stanowić wsparcie dla amerykańskich szpitali. Ten pierwszy uda się na zachodnie wybrzeże Stanów Zjednoczonych. Nie wyjaśniono jednak gdzie konkretnie zostanie skierowana jednostka. Najprawdopodobniej będzie to Seattle, San Francisco lub Los Angeles. Drugi z okrętów popłynie na wschód, gdzie zacumuje w porcie w Nowym Jorku.
Okręty zostały skonstruowane w czasach zimnej wojny, aby świadczyć usługi medyczne w przypadku konfliktu. Są to największe na świecie pływające jednostki szpitalne oparte na projekcie supertankowców. Statki nie robią jednak wrażenia wyłącznie ze względu na gigantyczne rozmiary (272 metry długości i 31 metrów szerokości). Uwagę zwraca również ich imponujące wyposażenie. Na każdym z okrętów znajduje się między innymi: kilkanaście sal operacyjnych, tysiąc pokoi dla chorych, apteka, aparatura do tomografii komputerowej oraz laboratorium medyczne.
Choć okręty zostały zbudowane z myślą o pomocy medycznej w trakcie wojny, zostaną wykorzystane w trakcie globalnego kryzysu związanego z pandemią koronawirusa. Nie oznacza to jednak, że do pływających szpitali trafią osoby wymagające hospitalizacji związanej z chorobą COVID-19. Na statkach leczone będą osoby z typowymi problemami zdrowotnymi i różnego rodzaju fizycznymi urazami.
W ten sposób USNS Mercy i USNS Comfort odciążą szpitale i inne placówki medyczne, które będą mogły skupić się wyłącznie na walce z zahamowaniem rozprzestrzeniania się SARS-CoV-2.
Statki są świetnie przygotowane do służby. Przy pełnej sile przerobowej mogą pomieścić maksymalnie 71 członków załogi oraz 1200 członków personelu medycznego. Aktywacja każdego z okrętów twa zwykle około 5 dni. Oznacza to, że już wkrótce statki wyruszą w misję niesienia pomocy amerykańskim obywatelom.
Chcesz wiedzieć więcej na temat koronawirusa? Zapisz się na nasz specjalny newsletter.