Koronawirus. Niebezpieczne objawy występują 6‑krotnie rzadziej u tej grupy osób

Nowe badania pozwoliły oszacować, u których osób istnieje największe i najmniejsze ryzyko wystąpienia poważnych objawów COVID-19. Podano również nowe szacunki dotyczące śmiertelności na skutek wirusa.

Koronawirus. Niebezpieczne objawy występują 6-krotnie rzadziej u tej grupy osób
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com

21.03.2020 | aktual.: 07.04.2020 12:22

Chińsko-amerykański zespół ekspertów, do których należał również epidemiolog Marc Lipsitch, szacujący, że koronawirus zarazi nawet 70 proc. społeczeństwa, przeanalizował nowe dane dotyczące zakażeń SARS-CoV-2. Obliczenia pozwoliły na nowo ocenić ryzyko wystąpienia poważnych objawów w poszczególnych grupach wiekowych, jak i wskazać, że śmiertelność z powodu COVID-19 jest niższa niż wcześniej zakładano.

Naukowcy ze współpracującym z WHO laboratorium z Uniwersytetu w Hongkongu oraz Wydziału Epidemiologii Uniwersytetu Harvarda przeanalizowali osiem baz danych zbierających informacje na temat zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 oraz wystąpienia u pacjentów COVID-19. Dane dotyczyły jedynie pacjentów z Wuhan, ale pozwoliły przedstawić dokładny i wiarygodny obraz epidemii.

Badacze przeanalizowali imponującą ilość danych, a za podstawę analizy przyjęli, że objawy choroby występują u 50 proc. zakażonych osób. Przy tym założeniu ryzyko zgonu na COVID-19 wynosi jedynie 0,3 proc. w grupie wiekowej poniżej 30. roku życia. To właśnie te osoby są również najmniej narażone na wystąpienie poważnych objawów i będą najłagodniej przechodzić chorobę.

Pomiędzy 30 a 59 rokiem życia ryzyko śmierci wynosi 0,5 proc, a dla osób powyżej 59 roku życia - 2,6 proc. Naukowcy podają, że uśredniona śmiertelność na COVID-19 wynosi 1,4 proc. Wartość ta jest o wiele niższa niż początkowo przewidywała Światowa Organizacja Zdrowia.

Badaczom udało się również ustalić, że ryzyko wystąpienia poważnych objawów choroby u osób poniżej 30 roku życia jest 6-krotnie niższe niż w przypadku starszych osób. Analizy potwierdziły również, że seniorzy są najbardziej narażeni - u nich niebezpieczeństwo wystąpienia krytycznych objawów choroby jest 2-krotnie większe niż w przypadku osób w grupie 30-59 lat.

Na podstawie tych samych danych udało się ustalić, że jeden chory zaraża średnio 1,94 osoby. Pierwsze objawy średnio są obserwowane po 7 dniach, a od momenty wystąpienia pierwszych objawów do zgonu upływa średnio 20 dni.

Artykuł z pełnymi wynikami badań został opublikowany w "Nature" 19 marca. Badacze jednak podkreślają, że wnioski zostały opisane na podstawie danych z Wuhan i statystyka może wyglądać inaczej poza centrum epidemiologicznym, czyli w innych krajach.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

koronawiruswiadomościpandemia
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (459)