Trwa ładowanie...
d4n9vr1

Koronawirus. Niebezpieczne objawy występują 6-krotnie rzadziej u tej grupy osób

Nowe badania pozwoliły oszacować, u których osób istnieje największe i najmniejsze ryzyko wystąpienia poważnych objawów COVID-19. Podano również nowe szacunki dotyczące śmiertelności na skutek wirusa.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Koronawirus zabił już ponad 10 tys. osób na całym świecie, ale niektórzy przechodzą go znacznie łagodniej
Koronawirus zabił już ponad 10 tys. osób na całym świecie, ale niektórzy przechodzą go znacznie łagodniej (Shutterstock.com)
d4n9vr1

Chińsko-amerykański zespół ekspertów, do których należał również epidemiolog Marc Lipsitch, szacujący, że koronawirus zarazi nawet 70 proc. społeczeństwa, przeanalizował nowe dane dotyczące zakażeń SARS-CoV-2. Obliczenia pozwoliły na nowo ocenić ryzyko wystąpienia poważnych objawów w poszczególnych grupach wiekowych, jak i wskazać, że śmiertelność z powodu COVID-19 jest niższa niż wcześniej zakładano.

Naukowcy ze współpracującym z WHO laboratorium z Uniwersytetu w Hongkongu oraz Wydziału Epidemiologii Uniwersytetu Harvarda przeanalizowali osiem baz danych zbierających informacje na temat zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 oraz wystąpienia u pacjentów COVID-19. Dane dotyczyły jedynie pacjentów z Wuhan, ale pozwoliły przedstawić dokładny i wiarygodny obraz epidemii.

d4n9vr1

Badacze przeanalizowali imponującą ilość danych, a za podstawę analizy przyjęli, że objawy choroby występują u 50 proc. zakażonych osób. Przy tym założeniu ryzyko zgonu na COVID-19 wynosi jedynie 0,3 proc. w grupie wiekowej poniżej 30. roku życia. To właśnie te osoby są również najmniej narażone na wystąpienie poważnych objawów i będą najłagodniej przechodzić chorobę.

Zobacz też: Koronawirus. Jak się przed nim uchronić? Nie wystarczy mycie rąk

Pomiędzy 30 a 59 rokiem życia ryzyko śmierci wynosi 0,5 proc, a dla osób powyżej 59 roku życia - 2,6 proc. Naukowcy podają, że uśredniona śmiertelność na COVID-19 wynosi 1,4 proc. Wartość ta jest o wiele niższa niż początkowo przewidywała Światowa Organizacja Zdrowia.

d4n9vr1

Badaczom udało się również ustalić, że ryzyko wystąpienia poważnych objawów choroby u osób poniżej 30 roku życia jest 6-krotnie niższe niż w przypadku starszych osób. Analizy potwierdziły również, że seniorzy są najbardziej narażeni - u nich niebezpieczeństwo wystąpienia krytycznych objawów choroby jest 2-krotnie większe niż w przypadku osób w grupie 30-59 lat.

Na podstawie tych samych danych udało się ustalić, że jeden chory zaraża średnio 1,94 osoby. Pierwsze objawy średnio są obserwowane po 7 dniach, a od momenty wystąpienia pierwszych objawów do zgonu upływa średnio 20 dni.

Artykuł z pełnymi wynikami badań został opublikowany w "Nature" 19 marca. Badacze jednak podkreślają, że wnioski zostały opisane na podstawie danych z Wuhan i statystyka może wyglądać inaczej poza centrum epidemiologicznym, czyli w innych krajach.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

d4n9vr1

Podziel się opinią

Share
d4n9vr1
d4n9vr1
Więcej tematów