Koronawirus. Nie tylko kaszel i duszności. Naukowcy podejrzewają też inne objawy
Koronawirus objawia się głównie napadem kaszlu, dusznościami i gorączką. Najnowsze badania naukowców sugerują, aby lekarze zwracali również uwagę na pacjentów z biegunką i wymiotami. Prawie połowa z przebadanych 200 osób miała problemy z układem pokarmowym.
Naukowcy na podstawie nowo przeprowadzonych badań stwierdzili, że objawy związane z układem pokarmowym mogą występować w przypadku zarażenia koronawirusem częściej, niż dotychczas zakładano. Wyniki swoich analiz przedstawili na łamach "American Journal of Gastroenterology".
Badania przeprowadzono na grupie 204 pacjentów, u których potwierdzono zakażenie wirusem SARS CoV-2. Okazuje się, że prawie połowa z nich, w początkowym stadium rozwoju choroby narzekała na jadłowstręt, wymioty i biegunkę. Do tej pory najpopularniejszymi objawami zarażenia były: napad kaszlu, duszności i wysoka temperatura.
U siedmiu z przebadanych pacjentów pojawiły się problemy z trawieniem, podczas gdy nie wykryto u nich żadnych objawów związanych z układem oddechowym.
Ponadto naukowcy stwierdzili, że nawet w przypadku wykluczenia jadłowstrętu, 20 procent badanych miało objawy związane z układem pokarmowym.
Zdaniem ekspertów do potwierdzenia tych tez, konieczne jest przeprowadzenie większej ilości testów na zdecydowanie szerszej grupie pacjentów.
Chcesz wiedzieć więcej na temat koronawirusa? Zapisz się na nasz specjalny newsletter.