Pierwszy astronauta z niepełnosprawnością. Poleci z misją ESA na ISS

Były paraolimpijczyk i obecny chirurg, John McFall, jest pierwszym astronautą z niepełnosprawnością, który otrzymał zgodę na udział w długoterminowej misji kosmicznej na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).

John McFall poleci na ISS w ramach misji ESA
John McFall poleci na ISS w ramach misji ESA
Źródło zdjęć: © ESA

Były paraolimpijczyk i obecny chirurg, John McFall, jest pierwszym astronautą z niepełnosprawnością, który otrzymał zaświadczenie lekarskie uprawniające go do podjęcia długoterminowej misji kosmicznej - ogłosiła Europejska Agencja Kosmiczna. "Przejście do fazy gotowości do misji jest naprawdę ważnym kamieniem milowym w historii załogowych lotów kosmicznych" — przekazał John McFall w wydanym komunikacie.

Wcześniej był paraolimpijskim sprinterem

W 2000 roku w wieku 19 lat McFallowi amputowano prawą nogę po poważnym wypadku motocyklowym. Po wyposażeniu w protezę zaczął biegać, co doprowadziło go do reprezentowania Wielkiej Brytanii jako paraolimpijski sprinter, zdobywając przy tym liczne medale. Ponadto zdobył szereg wyróżnień medycznych jako chirurg urazowy i ortopedyczny. W 2022 roku McFall dołączył do programu "Fly!" Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), który ma na celu uczynienie kosmicznych podróży dostępnymi dla wszystkich ludzi.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

ESA wyjaśnia, że po raz pierwszy bada możliwość odbycia długoterminowej misji na ISS przez astronautę z niepełnosprawnością fizyczną. Ekspertyza Johna pomaga w opracowywaniu innowacyjnych rozwiązań dla osób z niepełnosprawnościami fizycznymi, które napotykają prawdziwe wyzwania, takie jak adaptacja do mikrograwitacji, kondycja fizyczna i integracja technologii.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

ESA, w ramach serii badań wykonalności, sprawdzała, czy osoby z niepełnosprawnościami można w pełni włączyć do załogi stacji kosmicznej. W testach wykorzystano m.in. testy na stole przechylnym, aby symulować efekty mikrograwitacji. ESA tłumaczy, że w mikrograwitacji płyny w ciele przesuwają się w kierunku głowy, co powoduje, że astronauci doświadczają redukcji objętości dolnej części nóg o 5-10 proc. w ciągu pierwszych godzin w kosmosie – kwestia ta była badana również pod kątem amputowanej kończyny i jej wpływu na dopasowanie oraz komfort protezy.

McFall przeciera szlaki dla przyszłych astronautów z niepełnosprawnością

Aktualnie John McFall uczestniczy w Rezerwowym Szkoleniu Astronautów ESA w Europejskim Centrum Astronautycznym w Niemczech, przygotowując się do misji na samą stację kosmiczną.

Druga faza programu będzie koncentrować się na certyfikacji jego protezy do użytku w mikrograwitacji. ESA uznała, że pozostanie osób z niepełnosprawnościami, takimi jak McFall, na ISS przez długotrwałe misje jest bezpieczne i teraz skupia się na tym, jakie zadania będzie mógł wykonać.

John McFall wyraził nadzieję, że praca wykonana w kosmosie, problemy, które rozwiązujemy, oraz rozwijana technologia przyniosą korzyści w codziennym życiu na Ziemi. Podkreślił, że przejście do fazy "Mission Ready" to ważny krok naprzód w realizacji potencjalnej możliwości lotu.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (1)