ycipk-3srtqh

Pierścienie Saturna zaskakują. NASA analizuje kolejne zdjęcia z sondy Cassini

Misja sondy Cassini zakończyła się w 2017 roku, ale naukowcy NASA jeszcze wiele lat będą analizować przywiezione przez nią informacje. Zdjęcia zrobione przez Cassini w ostatnim roku misji rzucają nowe światło na pierścienie Saturna.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Pierścienie Saturna zaskakują. NASA analizuje kolejne zdjęcia z sondy Cassini
(Wikimedia Commons CC BY-SA)
ycipk-3srtqh

Dane zebrane przez sądę Cassini pozowliły dokładnie zbadać skomplikowane działanie pierścieni Saturna. Instrumenty Cassini pozwoliły przyjrzeć się głównym pierścieniom z bardzo bliska. Dane pokazują detale struktur tworzonych przez pierścienie. Wzory miejscami pokazują paski, czasem są gładkie lub zbijają się w grudki.

Saturn uczy, jak powstał Układ Słoneczny

Pierścienie zachowują się jak "planeta w budowie". W dyskach krąży z materia typowa dla formujacej się planety i malutkie księżyce, które wchodzą w skomplikowane interakcje z otoczeniem. Obserwatorzy mogą dzięki temu przyjrzeć się procesom, jakie prawdopodobnie zachodziły podczas powstawania naszego Układu Słonecznego.

ycipk-3srtqh
NASA
Podziel się

Nie wiadomo jednak, dlaczego krążąca materia tworzy wspomniane na wstępie wzory i dlaczego występują one tylko w pierścieniach mających wyraźnie zaznaczone granice. Naukowcy znaleźli też kilka zupełnie nowych wzorców zachowań pierścieni. Jedno jest pewne. Zachodzą tam zupełnie nieznane nam zjawiska fizyczne.

Jak powstały pierścienie Saturna?

ycipk-3srtqh

Naukowcy obserwują, że Satunr traci swoje wspaniałe pierścienie. Obserwacje z sondy Cassini pomogą im lepiej zrozumieć także ten proces i działanie skomplikowanego układu materii, krążącej wokół Saturna.

W pierścieniu F znajduje się rząd smug o identycznym kierunku i kształcie To ślad po tym, że przeleciało przez niego kilka obiektów. Dzięki temu wiemy, że pierścień ten powstał z materii orbitującej wokół samego Saturna, a nie z powiedzmy pozostałości po kometach, jak wcześniej przypuszczano. To kolejny dowód na to, że pierścienie są znacznie młodsze, niż dostojna planeta.

NASA
Podziel się

Kolejną zagadkę pokazała mapa termiczna pierścieni. Zdjęcia w paśmie bliskim podczerwieni pokazały niewiele wody w pierścieniu A. To zaskoczenie, ponieważ ten pierścień świetnie odbija światło. Naukowcy przypuszczali, że jest tam sporo lodu z wody. Jeśli jest tam zmrożony amoniak lub metan, jest go za mało, by został wykryty.

ycipk-3srtqh

Kolejna ciekawostka to zupełny brak związków organicznych. Wlatując w atmosferę Saturna Cassini wykryła ich obecność w pierścieniu D, ale nie ma ich w A, B i C. Związki organiczne znaleziono też na jednym z księżyców Saturna.

Polub WP Tech
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-3srtqh

ycipk-3srtqh
ycipk-3srtqh