Trwa ładowanie...
d17tn10

NASA: odkryliśmy złożone związki organiczne na księżycu Saturna. Oceany Enceladusa zaskoczyły naukowców

Korzystając z danych zebranych przez sondę Cassini, naukowcy wykryli ślady złożonych molekuł organicznych. Wygląda na to, że oceany Enceladusa ukryte pod lodowcem, mogą być pełne życia. Naukowcy od dawna to podejrzewali.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
We wnętrzach Enceladusa znajdują się ogromne oceany
We wnętrzach Enceladusa znajdują się ogromne oceany (NASA)
d17tn10

Głęboko pod 20-25 kilometrową pokrywą lodu Enceladusa, znajdują się ogromne oceany. Ogrzewają je procesy hydrotermalne, dzięki czemu woda osiąga temperatury nawet około 90 stopni Celsujsza. W ziemskich oceanach również dochodzi do takich procesów. Naukowcy zaobserwowali ten proces zeszłej jesieni i stwierdzili, że w tamtejszych oceanach może istnieć życie. Właśnie udało się to potwierdzić.

Jeśli gdzieś w Układzie Słonecznym istnieje życie, to jest wysoka szansa, że to Enceladus. Niedawne badanie opublikowane w Nature pokazało, że na księżycu Saturna znajdują się nie tylko podstawowe warunki dla powstania życia, ale też składniki chemiczne wspierające życie. Teraz udało się ustalić obecność związków organicznych zawierających setki atomów. To wszystko oznacza, że Enceladus jest świetnym środowiskiem do życia.

NASA
Podziel się

Takie molekuły mogą powstać w wyniku złożonych procesów chemicznych lub pochodzić z pierwotnego materiału w niektórych meteorytach. Jednakże ze względu na charakter Enceladusa, pierwsza opcja wydaje się bardziej prawdopodobna.

d17tn10

Naukowcy natrafili na liczne ślady molekuł w kominach hydrotermalnych. Poprzez bąbelki gazu, wznoszące się przez kilometry głębokiego oceanu, materia organiczna wydostaje się z głębin. Następnie bąbelki pękają, a molekuły prawdopodobnie rozpraszają się i wydostają na powierzchnię, gdzie ich ślady wykryła sonda Cassini.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Czytaj też: NASA wyśle okręt podwodny na księżyc Saturna. Czegoś takiego jeszcze nie było

d17tn10

Podziel się opinią

Share

d17tn10

d17tn10