Perseidy w 2018 roku. Kiedy i jak oglądać sierpniowy rój meteorów?

Perseidy w 2018 roku. Kiedy i jak oglądać sierpniowy rój meteorów?
Źródło zdjęć: © Fotolia
Arkadiusz Stando

07.08.2018 15:41, aktual.: 09.08.2018 14:44

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Perseidy w 2018 to wyjątkowe zjawisko. Ten deszcz meteorów jest wyjątkowo aktywny, i przypada w najlepszym okresie do obserwacji nieba. W tym roku maksimum roju perseid przypada na bezksiężycową noc, co jeszcze bardziej poprawi jakość obserwacji.

Perseidy oglądać możemy między 17 lipca a 24 sierpnia. Ten rój meteorów jest wyjątkowy ze względu na porę, w której się pojawia. Podczas lata noce są najcieplejsze, a więc to najlepszy czas na obserwację spadających gwiazd. Każda z tych nocy może być niesamowitym spektaklem, ale to maksimum roju perseid będzie tą najbardziej aktywną.

Kiedy najlepiej obserwować Perseidy?

Maksimum roju to najlepszy czas na oglądanie. W przypadku perseid ta najpiękniejsza noc w tym roku będzie wyjątkowa. Ludzie od lat obserwują perseidy, ale nie często nadarza się okazja, aby były tak dobrze widoczne. Maksimum roju to noc między 12 a 13 sierpnia, a w tym roku podczas maksimum czeka nas bezksiężycowa noc. To znacznie zwiększy widoczność spadających gwiazd. Tej nocy możemy oczekiwać nawet 110 zdarzeń w ciągu godziny.

Gdzie najlepiej zobaczyć Perseidy?

Spadające gwiazdy w sierpniu najlepiej oglądać w rejonach o niskim zanieczyszczeniu światłem. Szczególnie poza obrębem dużych miast. Noc perseid pod czystym niebem to niezapomniany spektakl. Warto obserwować je nad zbiornikami wodnymi, głównie nad morzem, ale tak naprawdę wystarczy wybrać się w tereny mniej zabudowane.

Poniżej mapka, na której zobaczycie, gdzie w Polsce mamy największe zanieczyszczenie światłem. Najciemniejsze miejsca na mapie są najlepsze do obserwacji perseid, lub możecie wejść na stronę lightpollutionmap.info.

Obraz
© lightpollutionmap.info

Nie oznacza to, że w dużych miastach ich nie zobaczycie. W Warszawie, Centrum Nauki Kopernik zaprasza do wspólnego oglądania perseid o 21:00 12 sierpnia 2018 roku. "Wystarczy położyć się na kocu, leżaku lub po prostu na trawie i wpatrywać się w jak największy obszar nieba" - czytamy na stronie CNK.

Kiedy maksimum perseid w 2018?

Według ostatnich prognoz, totalne maksimum roju perseid wypada na 12 sierpnia, godzinę 21:00. Gwiazdy będą widoczne już od godziny 16:00, natomiast cały spektakl warto oglądać w godzinach 21:00-10:00 rano.

Skąd biorą się spadające gwiazdy?

Przez Układ Słoneczny przemieszcza się niezliczenie wiele obiektów. Od tych największych, czyli gwiazdy - Słońca, ośmiu planet - kolejno Merkury, Wenus, Ziemia, Mars, Jowisz, Saturn, Uran i Neptun, przez pięć planet karłowatych - Ceres, Pluton, Haumea, Makemake oraz Eris, aż do tych mniejszych - komet, asteroid, czy meteroid.

Za meteroidy uznajemy obiekty skalne, mające mniej niż 10 metrów średnicy. Jednak większość z nich to naprawdę niewielkie skały, osiągające dziesiąte milimetra, przez co często klasyfikuje się je jako pył kosmiczny. Z tego względu też trudno obliczyć, ile naprawdę może ich być w naszym układzie.

Takie obiekty powstają poprzez rozpadanie się komet czy asteroid. Powodują to różne czynniki, między innymi zderzenia z innymi obiektami, czy wpływ Słońca na obiekty przelatujące za blisko.

Skąd biorą się perseidy?

Perseidy uznajemy za obiekty pochodzące od komety 109P/Swift-Tuttle. Kiedy kometa przemieszcza się przez gwiazdozbiory Kasjopei, Perseusza i Żyrafy, dochodzi do maksimum swojej aktywności, gdy przelatuje niedaleko gwiazdy eta Persei, i między innymi stąd bierze się nazwa roju.

Dzięki temu, że perseidy są tak małe, spalają się całkowicie wchodząc w atmosfere. Dostarczają nam pięknego spektaklu na niebie. Jednocześnie są całkowicie bezpieczne w obserwacji, nie ma ryzyka, że któraś z nich mogłaby wyrządzić nam krzywdę.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (111)