Deszcze meteorów w 2018 roku. Mamy kalendarz spadających gwiazd

Deszcze meteorów w 2018 roku. Mamy kalendarz spadających gwiazd
Źródło zdjęć: © Fotolia
Arkadiusz Stando

Podniebne spektakle zawsze wywołują wiele emocji, wszyscy lubimy je obserwować. Czy to spadające gwiazdy, czy superksiężyc, zawsze jest na co popatrzeć. Z tego względu przygotowaliśmy dla was kalendarz deszczy meteorów, które można będzie obserwować w 2018 roku.

1 / 10

Kwadrantydy

Obraz
© East News | Krzysztof Zatycki/REPORTER

Pierwszym, widocznym na naszym niebie rojem meteorów będą Kwadrantydy. Na niebie będą od 1 do 7 stycznia, a ich największą aktywność szacuje się na 3 stycznia. Ilość rejestrowanych zdarzeń jest bardzo wysoka, podczas maksimum można zaobserwować nawet do 120 na godzinę.

2 / 10

Lirydy

Obraz
© Facebook.com

Kolejny rój, który możemy śmiało obserwować to Lirydy. Okres ich występowania datuje się na 16 - 25 kwietnia, z maksimum w 21 i 22 kwietnia. Nie cechują się wysoką aktywnością, szczytowa ilość zdarzeń na godzinę wynosi 18.

3 / 10

Eta Akwarydy

Obraz
© flickr.com | Noriaki Tanaka

Eta Akwarydy, to jeden z trzech rojów związanych z Kometą Halleya. Ich maksimum można będzie zaobserwować 5 i 6 maja, a wynosić będzie 60 zdarzeń na godzinę. Niedługo po nim, występuje rój Camelopardalidów, o którym niestety nie udało nam się zebrać szczegółowych informacji. Jego maksimum wypada 23/24 maja.

4 / 10

Delta Akwarydy

Obraz
© East News | Photoshot/REPORTER

Delta Akwarydy występują przez długi czas, od 12 lipca do 19 sierpnia. Maksimum roju szacuje się na 28 lipca, z niewielką aktywnością, do 20 zdarzeń na godzinę.

5 / 10

Perseidy

Obraz
© Fotolia

Perseidy, to rój meteorów cieszący się zdecydowanie największą popularnością. To dzięki temu, że występują w lato, a dokładnie między 17 lipca a 24 sierpnia. Są również bardzo aktywne, w maksimum, które występuje między 12 a 13 sierpnia osiągają nawet do 100 zdarzeń w ciągu godziny. Jest na co popatrzeć, szczególnie podczas wakacji nad morzem, co za widok.

6 / 10

Drakonidy

Obraz
© East News

Kolejnymi, bardzo tajemniczymi spadającymi gwiazdami są Drakonidy. Nie wiadomo, jakiej aktywności się od nich spodziewać. W nocy z 9 na 10 października 1933 roku osiągnęły 350 zdarzeń na minutę! A w 1946 było ich nawet kilkaset w ciągu minuty. W tym roku datuje się ich maksimum na 8 października.

7 / 10

Orionidy

Obraz
© PAP/EPA

Orionidy to kolejny rój związany z Kometą Halleya. Maksimum ich aktywności to 30 obiektów na godzinę, która odbędzie się 20 października.

8 / 10

Leonidy

Obraz
© Wikipedia | Navicore

Leonidy, podobnie do Drakonidów posiadają zmienne ZHR (Zenitalna liczba godzinna). W 1966 roku miały wyjątkową aktywność, gdzie w ciągu godziny zarejestrowano aż 140 000 obiektów. W tym roku nie spodziewamy się ogromnej aktywności, ale będzie na co popatrzeć. Maksimum datuje się na 17/18 listopada.

9 / 10

Geminidy

Obraz
© flickr.com | https://www.flickr.com/photos/mikereva

Geminidy są popularnym i całkiem dobrze widocznym w Polsce rojem. Łączy się je z przelotem ogromnej planetoidy (3200) Phaeton. Maksimum trwa na tyle długo, że przez dobre dwie doby można obserwować spadające gwiazdy na poziomie 50 obiektów na godzinę, a maksymalnie dochodzą do 120. Datuje się je na 13 i 14 grudnia.

10 / 10

Ursydy

Obraz
© Twitter | Jean Clark

Ostatnim rojem meteorów który będziemy mogli zaobserwować są Ursydy. Ich maksimum roju wypada 22-23 grudnia, i wynosi niewiele, bo maksymalnie 10 obiektów na godzinę.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (7)