Deszcze meteorów w 2018 roku. Mamy kalendarz spadających gwiazd
29.12.2017 17:21
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Podniebne spektakle zawsze wywołują wiele emocji, wszyscy lubimy je obserwować. Czy to spadające gwiazdy, czy superksiężyc, zawsze jest na co popatrzeć. Z tego względu przygotowaliśmy dla was kalendarz deszczy meteorów, które można będzie obserwować w 2018 roku.
Kwadrantydy
Pierwszym, widocznym na naszym niebie rojem meteorów będą Kwadrantydy. Na niebie będą od 1 do 7 stycznia, a ich największą aktywność szacuje się na 3 stycznia. Ilość rejestrowanych zdarzeń jest bardzo wysoka, podczas maksimum można zaobserwować nawet do 120 na godzinę.
Lirydy
Kolejny rój, który możemy śmiało obserwować to Lirydy. Okres ich występowania datuje się na 16 - 25 kwietnia, z maksimum w 21 i 22 kwietnia. Nie cechują się wysoką aktywnością, szczytowa ilość zdarzeń na godzinę wynosi 18.
Eta Akwarydy
Eta Akwarydy, to jeden z trzech rojów związanych z Kometą Halleya. Ich maksimum można będzie zaobserwować 5 i 6 maja, a wynosić będzie 60 zdarzeń na godzinę. Niedługo po nim, występuje rój Camelopardalidów, o którym niestety nie udało nam się zebrać szczegółowych informacji. Jego maksimum wypada 23/24 maja.
Delta Akwarydy
Delta Akwarydy występują przez długi czas, od 12 lipca do 19 sierpnia. Maksimum roju szacuje się na 28 lipca, z niewielką aktywnością, do 20 zdarzeń na godzinę.
Perseidy
Perseidy, to rój meteorów cieszący się zdecydowanie największą popularnością. To dzięki temu, że występują w lato, a dokładnie między 17 lipca a 24 sierpnia. Są również bardzo aktywne, w maksimum, które występuje między 12 a 13 sierpnia osiągają nawet do 100 zdarzeń w ciągu godziny. Jest na co popatrzeć, szczególnie podczas wakacji nad morzem, co za widok.
Drakonidy
Kolejnymi, bardzo tajemniczymi spadającymi gwiazdami są Drakonidy. Nie wiadomo, jakiej aktywności się od nich spodziewać. W nocy z 9 na 10 października 1933 roku osiągnęły 350 zdarzeń na minutę! A w 1946 było ich nawet kilkaset w ciągu minuty. W tym roku datuje się ich maksimum na 8 października.
Orionidy
Orionidy to kolejny rój związany z Kometą Halleya. Maksimum ich aktywności to 30 obiektów na godzinę, która odbędzie się 20 października.
Leonidy
Leonidy, podobnie do Drakonidów posiadają zmienne ZHR (Zenitalna liczba godzinna). W 1966 roku miały wyjątkową aktywność, gdzie w ciągu godziny zarejestrowano aż 140 000 obiektów. W tym roku nie spodziewamy się ogromnej aktywności, ale będzie na co popatrzeć. Maksimum datuje się na 17/18 listopada.
Geminidy
Geminidy są popularnym i całkiem dobrze widocznym w Polsce rojem. Łączy się je z przelotem ogromnej planetoidy (3200) Phaeton. Maksimum trwa na tyle długo, że przez dobre dwie doby można obserwować spadające gwiazdy na poziomie 50 obiektów na godzinę, a maksymalnie dochodzą do 120. Datuje się je na 13 i 14 grudnia.
Ursydy
Ostatnim rojem meteorów który będziemy mogli zaobserwować są Ursydy. Ich maksimum roju wypada 22-23 grudnia, i wynosi niewiele, bo maksymalnie 10 obiektów na godzinę.