Trwa ładowanie...
ycipk-3noj3k

Pająki mogą przelecieć tysiące kilometrów. Korzystają z energii elektrycznej

Nauka potwierdziła spekulacje. Jakkolwiek dziwnie by to nie brzmiało, to pająki wykorzystują energię elektryczną, aby latać. I to na tysiące kilometrów.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Istnieją rodzaje pająków zdolnych do latania
Istnieją rodzaje pająków zdolnych do latania (university of bristol, Fot: Michael Hutchinson)
ycipk-3noj3k

Pierwszy raz latające pająki zaobserwowano oficjalnie w 1832 roku. Charles Darwin, przyrodnik, płynął na pokładzie jednego z okrętów HMS Beagle. Zachwyciły go pająki, które przyłapał na lądowaniu na statku. Pewnie dałoby się to jakoś wyjaśnić, gdyby nie fakt, że statek był około 100 km od brzegu.

Naukowcy od dawna obserwowali proces pajęczego latania. Niedawno udało się nawet nagrać i przeanalizować, w jaki sposób pająki wznoszą się ku przestworzom. Okazało się, że to bardzo zaawansowana technika. Pająki wyczekują odpowiedni moment, kiedy wiatr nie jest za silny, ani za słaby. Następnie puszczają linkę z sieci pajęczej, która je utrzymuje i odlatują na sieci przypominającej balon.

ycipk-3noj3k

Ale to nie wszystko, co pomaga pająkom latać. Ostatnie badania wykazują, że pająki korzystają z elektryczności. Już w 2013 roku, Peter Gorham, fizyk z Uniwersytetu Hawajów, stwierdził w teorii, że pająki wykorzystują jedwabną sieć do przewodzenia energii elektrycznej.

Zespół naukowców pod przewodnictwem Erici Morley umieścił pająki w specjalnym laboratorium. W jego wnętrzu, pająki napotykały pole elektryczne z ładunkami podobnymi do tych w ziemskiej atmosferze. W ten sposób grupa bezpośrednio zbadała wpływ energii elektrycznej na loty pająków. Wznosiły się w powietrze, gdy pojawiło się pole elektryczne. Kiedy naukowcy wyłączyli pole wyraźnie dało się zauważyć, że pająki opadały.

Pająki latają na swoich jedwabnych, naładowanych elektrycznie balonach. To rozwiązanie pomaga im lecieć i manewrować nawet przez tysiące kilometrów. Już w przeszłości potwierdzono przypadki, w których pająk "przebalonował" nad całym Oceanem Atlantyckim. Teraz jednak wiadomo, jak do tego dochodzi. W końcu nie zawsze pająk może polegać na wietrze.

ycipk-3noj3k

Oczywiście pająki korzystają nie tylko z energii elektrycznej, potrafią również latać na samym wietrze. Nowe badanie udowadnia jednak, jak nawet przy spokojnej pogodzie, pająki wykorzystują przewodzenie energii elektrycznej przez jedwab, aby lecieć. Teraz wiadomo, co sprawia, że ci niewielcy lotnicy mogą mijać oceany.

Czytaj także: Naukowcy mogli odkryć, skąd biorą się asteroidy. Są szczątkami "prastarych światów"

Źródło: Cell.com30693-6)

ycipk-3noj3k

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco

tick Lubię to

na Facebooku


ycipk-3noj3k

ycipk-3noj3k
ycipk-3noj3k