Trwa ładowanie...
d19x04s

ORP Ślązak wyszedł w morze. Rozpoczęły się pierwsze próby

13 listopada o godzinie 13:00 planowano pierwsze wyjście w morze długo wyczekiwanego okrętu ORP "Ślązak". Minęło już 18 lat od rozpoczęcia budowy, a okręt rzeczywiście trafił na otwarte wody. Teraz czeka go seria prób, zanim zostanie wprowadzony do służby.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Pojawiało się wiele spekulacji, że budowa nigdy nie dojdzie do końca
Pojawiało się wiele spekulacji, że budowa nigdy nie dojdzie do końca (East News, Fot: Wojciech Strozyk/REPORTER)
d19x04s

ORP Ślązak wyruszył z portu w Gdyni na pierwsze testy morskie. To wielka chwila dla Marynarki Wojennej RP, szczególnie, że wielu nie wierzyło w zakończenie budowy okrętu. Teraz "Ślązak" wyruszył w morze na ostatni etap bazy testowej. Sprawdzane będą między innymi dział maszynowni wraz z systemami napędowymi, manewrowania, nawigacji oraz radarami.

d19x04s

Ile mogą zająć próby morskie? Ostatni ukończony okręt polskiej marynarki wojennej to niszczyciel min ORP "Kormoran". Jego budowa przebiegła sprawnie, a próby na otwartych wodach zajęły 15 miesięcy. W jego przypadku wprowadzano kilkaset zmian zanim oficjalnie trafił do służby. W przypadku "Ślązaka" tych zmian też było już sporo, a mogą nadejść kolejne.

Do kwietnia 2018 roku budowa ORP Ślązak pochłonęła 1,171 miliarda złotych. Według wczesnych założeń, ta kwota miała wystarczyć na wprowadzenie okrętu do służby już pod koniec 2016 roku. Jednak szybko okazało się, że nie ma na to szans. Kosztorysy zostały źle opracowane, zebrano także nieodpowiedni zakres prac potrzebnych do ukończenia projektu, a także nie wzięto pod uwagę niezbędnych prac konserwacyjnych.

marinetraffic.com
Podziel się
d19x04s

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Cybersejf – uwaga na fałszywe aplikacje

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco


d19x04s

d19x04s
d19x04s