Odwrócili się od Ukrainy. Ich broń i tak trafia na front
Po zmianie rządu i objęciu urzędu premiera przez Roberta Fico, Słowacja zaprzestała bezpośredniego wsparcia militarnego dla Ukrainy. Mimo to słowacka broń wciąż trafia na front – za pośrednictwem innych państw. M.in. Niemiec, które przekazały Ukrainie trzy dodatkowe samobieżne armatohaubice Zuzana 2.
Zgodnie z informacjami Army Recognition, inicjatywa ta, współfinansowana przez Niemcy, Danię i Norwegię, obejmuje zakup łącznie 16 samobieżnych armatohaubic Zuzana 2 od słowackiego producenta Konštrukta-Defence. Jej celem jest nie tylko przyspieszenie dostaw sprzętu na front, ale również wsparcie słowackiego przemysłu obronnego. Wcześniej o zakupie słowackich armatohaubic Zuzana 2 przez wymienione kraje pisał Przemysław Juraszek, dziennikarz Wirtualnej Polski.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Tydzień z Huawei Watch Fit 4 oraz Watch Fit 4 Pro
Nowoczesna artyleria
Armatohaubica Zuzana 2 to zaawansowany system artyleryjski, który wyróżnia się na tle innych z racji swojej nowoczesnej konstrukcji. Zuzana 2 jest wyposażona w działo kal. 155 mm, co czyni ją kompatybilną z amunicją NATO. Dzięki lufie o długości 52 kalibrów, zasięg ognia wynosi aż 41 km, co pozwala na skuteczne rażenie celów na dużą odległość.
Zuzana 2 osiąga szybkostrzelność do 5 strzałów na minutę przy pełnej sprawności automatu ładowania. W przypadku jego awarii możliwe jest prowadzenie ognia w trybie ręcznym, z prędkością około 2 strzałów na minutę. Haubica umożliwia również prowadzenie ognia w trybie MRSI (Multiple Rounds Simultaneous Impact), czyli tak, by kilka pocisków trafiło w cel jednocześnie. Pojazd przewozi łącznie 40 sztuk amunicji – zarówno pocisków, jak i ładunków miotających.
Kluczowe cechy techniczne Zuzana 2
- Kaliber: 155 mm
- Zasięg ognia: do 41 km
- Szybkostrzelność: 6 pocisków na minutę z automatem ładowania
- Prędkość maksymalna: 90 km/h na drogach, 30 km/h w terenie
- Załoga: 4 osoby
Zastosowanie na froncie
Zuzana 2 jest już wykorzystywana przez Siły Zbrojne Ukrainy, które przeszły odpowiednie szkolenia z jej obsługi. Dzięki automatyzacji, obsługa haubicy wymaga jedynie czterech żołnierzy, co zwiększa jej efektywność na polu walki. System jest zamontowany na podwoziu Tatra 815 VP 8x8, co zapewnia dużą mobilność i możliwość szybkiego przemieszczania się.