Trwa ładowanie...
dvjaqhe

Odkryli niezwykły krater na powierzchni Marsa. "Nigdy czegoś takiego nie widzieliśmy"

Naukowcy z NASA dokonali spektakularnego, i jednego z najbardziej żywych odkryć na Marsie, jakich udało się dokonać. Analizując zdjęcia pomiędzy 18 lutego 2017 a 20 marca 2019, astronomowie odkryli nowo powstały krater.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Naukowcy byli zdumieni tym widokiem
Naukowcy byli zdumieni tym widokiem (NASA/JPL)
dvjaqhe

Sonda marsjańska Mars Reconnaissance Orbiter (MRO) pomogła naukowcom odkryć nowy krater na Marsie. Dzięki urządzeniu High Resolution Imaging Science Experiment (HiRISE), będącemu systemem przetwarzania obrazu, wykryto ślady uderzenia planetoidy o średnicy 1,5 metra.

Sam krater jest znacznie większy. Według naukowców mierzy około 15-16 metrów średnicy. Jakie straty wywołałaby asteroida po uderzeniu w Ziemię? Żadne, skała tak niewielkich rozmiarów spłonęłaby podczas wejścia w atmosferę. Szacuje się, że rocznie około 200 takich obiektów uderza w Marsa. Ale to ten uznano za najbardziej widowiskowy ze wszystkich, które udało się zaobserwować.

dvjaqhe

Naukowcy zwracają uwagę na ciemny materiał, z którego składała się kosmiczna skała. Na powierzchni Marsa zdecydowanie się wyróżnia, pośród pomarańczowo-czerwonego pyłu i skał. Gołym okiem widać nawet falę uderzeniową, odsłaniającą skalistą powierzchnię Czerwonej Planety.

Zobacz też wideo: Sonda Hayabusa-2 wystrzeliła pocisk w kierunku obiektu kosmicznego

Chociaż dokładna data uderzenia jest nieznana, astronomowie sądzą, że prawdopodobnie doszło do niej pomiędzy wrześniem 2016 r. a lutym 2019 r. Co ciekawe, odkrycia dokonano dzięki temu samemu urządzeniu, co w przypadku niedawnego bardzo ciekawego znaleziska na Marsie. Nowe odkrycie na Marsie: logo ze Star Treka na powierzchni planety

dvjaqhe

Zobacz też: Na Marsie może istnieć życie. Tylko ukrywa się przed nami

Źródło: ScienceAlert

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco


dvjaqhe

dvjaqhe
dvjaqhe