Obiecali Ukrainie pomoc. Do tej pory się nie wywiązali
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski potwierdził, że Ukraina nie otrzymała jeszcze wszystkich pięciu systemów obrony powietrznej Patriot, które sojusznicy obiecali jej na szczycie NATO w Waszyngtonie w lipcu 2024 r. To jedna z broni, o które ukraińska delegacja zabiegała w największym stopniu. Przypominamy jej możliwości.
"Decyzję w Waszyngtonie w sprawie dodatkowych pięciu Patriotów dla Ukrainy uważam za poważne osiągnięcie w odniesieniu do działań NATO. Nie wszyscy jeszcze się z tego wywiązali, ale decyzja była pozytywna" – powiedział prezydent Ukrainy cytowany przez agencję Unian.
Systemy obrony powietrznej Patriot dla Ukrainy
Zełenski nie wskazał, jakie kraje jeszcze nie dostarczyły do Ukrainy obiecanych systemów Patriot. Z informacji pojawiających się w mediach po szczycie NATO w Waszyngtonie wynikało, że obietnice ich przekazania złożyły Stany Zjednoczone, Niemcy, Holandia i Rumunia. Władze ostatniego z wymienionych państw potwierdziły w październiku 2024 r., że sprzęt został przekazany stronie ukraińskiej.
Patriot to rakietowy system obrony powietrznej i przeciwrakietowej typu ziemia-powietrze, który jest produkowany przez amerykański koncern Raytheon. Wyróżnia się bardzo wysoką skutecznością, której dowiódł również w trwającej wojnie. Ukraińscy wojskowi oceniają Patriot jako jedną z najlepszych tego typu broni na świecie, dzięki której udaje się zadawać poważne straty rosyjskiemu lotnictwu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Możliwości systemu Patriot
Dokładne możliwości systemu Patriot zależą od kilku czynników, m.in. od wersji radaru, rodzaju zwalczanego celu oraz wykorzystywanych pocisków. W wariantach MIM-104A wystrzeliwane pociski osiągają prędkość ok. 3 Ma, ale w wariantach PAC-2 i PAC-3 MSE jest to już nawet 5 Ma. Przy pomocy PAC-3 MSE mogą być zwalczane także pociski balistyczne.
Istotna cecha systemu Patriot to także jego mobilność. Wchodzące w jego skład elementy są osadzane na platformach samochodowych. Kompletny system Patriot składa się nie tylko z wyrzutni. Obejmuje również skomputeryzowane stanowisko dowodzenia, a także radar matrycowo-fazowany.
W grudniu 2024 r. Zełenski stwierdził, że dzięki dodatkowym 10-12 systemom Patriot Ukraina mogłaby "całkowicie zamknąć swoje niebo przed rosyjskimi rakietami".
Mateusz Tomczak, dziennikarz Wirtualnej Polski