Nowa broń Izraela. Zamawiają tysiące Żelaznych Żądeł
Izraelskie ministerstwo obrony zamówiło nową broń – pociski moździerzowe Iron Sting (Żelazne Żądło). Choć szczegóły są tajne, wartość kontraktu opiewającego na 190 mln dolarów wskazuje, że zamówiono tysiące pocisków. Czym jest Żelazne Żądło i czym różni się od polskiej Amunicji Precyzyjnego Rażenia?
Zamówienie Żelaznych Żądeł potwierdził ich producent, koncern Elbit. Jest to nowa broń – choć prace rozpoczęły się ponad dekadę temu, testy zakończono dopiero w roku 2021, a w tym samym roku broń została użyta w walce. Armia Izraela po raz pierwszy upubliczniła informacje o użyciu Żelaznych Żądeł podczas walk z Hamasem toczonych po ataku na Izrael w październiku 2023 r.
Izraelskie ministerstwo obrony zdecydowało się na zamówienie dużej – choć nieujawnionej - liczby pocisków, wycenionych na 190 mln dol. (to dane Elbitu, ministerstwo podaje 220 mln). Dostawy mają zostać zrealizowane w ciągu dwóch lat.
Jak stwierdziło izraelskie ministerstwo obrony, dzięki zaawansowanemu systemowi naprowadzania użycie Żelaznego Żądła "minimalizuje (...) szkody uboczne i zmniejsza ryzyko dla osób niewalczących. Ta zaawansowana amunicja stanowi znaczący skok w zdolności Sił Obronnych Izraela do prowadzenia operacji w złożonych warunkach bojowych i w środowisku miejskim".
Zobacz także: Rozpoznasz te myśliwce i bombowce?
Żelazne Żądło – nowy izraelski pocisk moździerzowy
Iron Sting to kierowany pocisk moździerzowy kalibru 120 mm. Przy długości 95 cm masa pocisku sięga 17 kg, z czego ponad 10 przypada na głowicę bojową. Zasięg ognia to 12 km.
W porównaniu z globalną konkurencją - w tym także z polską amunicją precyzyjnego rażenia, opracowaną. na potrzeby programu APR - pocisk Iron Sting wyróżnia się zaawansowanym systemem kierowania: korzysta z modułu GPS, nawigacji zliczeniowej (IMU), a także z półaktywnego modułu naprowadzania SAL, korzystającego z laserowego podświetlenia celu.
Pocisk może jednocześnie korzystać z różnych kombinacji naprowadzania, co pozwala na bardzo dużą precyzję ostrzału, sięgającą 1 metra. Dzięki naprowadzaniu laserowemu strzelanie jest możliwe także bez uwzględniania danych meteorologicznych.
Pocisk Żelazne Żądło ma zaawansowaną głowicę bojową, zdolną do działania w kilku trybach – może detonować po uderzeniu w cel, z opóźnieniem (co jest przydatne np. przy niszczeniu umocnień) albo dzięki zapalnikowi zbliżeniowemu. Wprowadzenie danych niezbędnych do strzelania zajmuje przy tym nie więcej niż 15 sekund.
Łukasz Michalik, dziennikarz Wirtualnej Polski