Nowa broń hipersoniczna dla Stanów Zjednoczonych. Nagły pośpiech Departamentu Bezpieczeństwa
Firma Lockheed Martin podpisała nowy kontrakt z Departamentem Obrony USA (DoD), na mocy którego ma dokonać krytycznego przeglądu projektu pocisku hipersonicznego. Stany Zjednoczone przeznaczyły 480 mln dolarów na rozpoczęcie prac nad prototypem oraz rozpoczęcie produkcji.
Lockheed Martin współpracuje z rządem Stanów Zjednoczonych od lat. Są ekspertami w wielu dziedzinach, ale szczególnie we wszystkim, co lata. Tym razem ich zadaniem będą prace nad prototypem pocisku hipersonicznego AGM-183A.
To nie pierwszy taki projekt zlecony przez Departament Obrony Lockheed Martinowi. Kilka miesięcy temu podpisano kontrakt na zaprojektowanie oraz budowę Hypersonic Conventional Strike Weapon (HCSW). Projekt przewiduje budowę pocisku/maszyny dla Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych.
W ramach kontraktu, firma Lockheed Martin na zaprojektować i rozpocząć produkcję pocisku. Już w 2018 roku 5 mln dolarów ma zostać przeznaczone zostanie na prace nad maszyną. Pierwsze prace mają odbywać się w zakładach Lockheed Martin Missiles and Fire Control w Orlando. Według kontraktu, mają zakończyć się 30 listopada 2021 roku.
Hipersoniczny pocisk może osiągać prędkości powyżej Mach 5. Oznacza to, że jest w stanie przebyć ponad 1700 metrów w ciągu jednej sekundy.
Skąd ten nagły pośpiech? "Konkurencja" nie śpi. Całkiem niedawno, bo zaledwie tydzień przed podpisaniem kontraktu, Chińska Akademia Technik Lotniczych opublikowała nagranie hipersonicznego pojazdu Start Air-2. To jeden z dwóch projektów hipersonicznych maszyn prowadzonych w Chinach.
Czytaj więcej: Chińczycy przetestowali nowy rodzaj broni. Ich "waverider" osiągnął prawie sześć prędkości dźwięku
Nie jest to również pierwsza koncepcja hipersonicznej maszyny Stanów Zjednoczonych. Jednym z głośniejszych projektów był Boeing X-51A WaveRiver o napędzie strumieniowym.