Trwa ładowanie...
ycipk-1x97ak

Nowa broń hipersoniczna dla Stanów Zjednoczonych. Nagły pośpiech Departamentu Bezpieczeństwa

Firma Lockheed Martin podpisała nowy kontrakt z Departamentem Obrony USA (DoD), na mocy którego ma dokonać krytycznego przeglądu projektu pocisku hipersonicznego. Stany Zjednoczone przeznaczyły 480 mln dolarów na rozpoczęcie prac nad prototypem oraz rozpoczęcie produkcji.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Tak wygląda pierwsza wizualizacja pocisku
Tak wygląda pierwsza wizualizacja pocisku (Lockheed Martin)
ycipk-1x97ak

Lockheed Martin współpracuje z rządem Stanów Zjednoczonych od lat. Są ekspertami w wielu dziedzinach, ale szczególnie we wszystkim, co lata. Tym razem ich zadaniem będą prace nad prototypem pocisku hipersonicznego AGM-183A.

To nie pierwszy taki projekt zlecony przez Departament Obrony Lockheed Martinowi. Kilka miesięcy temu podpisano kontrakt na zaprojektowanie oraz budowę Hypersonic Conventional Strike Weapon (HCSW). Projekt przewiduje budowę pocisku/maszyny dla Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych.

W ramach kontraktu, firma Lockheed Martin na zaprojektować i rozpocząć produkcję pocisku. Już w 2018 roku 5 mln dolarów ma zostać przeznaczone zostanie na prace nad maszyną. Pierwsze prace mają odbywać się w zakładach Lockheed Martin Missiles and Fire Control w Orlando. Według kontraktu, mają zakończyć się 30 listopada 2021 roku.

Hipersoniczny pocisk może osiągać prędkości powyżej Mach 5. Oznacza to, że jest w stanie przebyć ponad 1700 metrów w ciągu jednej sekundy.

ycipk-1x97ak

Skąd ten nagły pośpiech? "Konkurencja" nie śpi. Całkiem niedawno, bo zaledwie tydzień przed podpisaniem kontraktu, Chińska Akademia Technik Lotniczych opublikowała nagranie hipersonicznego pojazdu Start Air-2. To jeden z dwóch projektów hipersonicznych maszyn prowadzonych w Chinach.

Czytaj więcej: Chińczycy przetestowali nowy rodzaj broni. Ich "waverider" osiągnął prawie sześć prędkości dźwięku

Nie jest to również pierwsza koncepcja hipersonicznej maszyny Stanów Zjednoczonych. Jednym z głośniejszych projektów był Boeing X-51A WaveRiver o napędzie strumieniowym.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

ycipk-1x97ak

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco

tick Lubię to

na Facebooku


ycipk-1x97ak

ycipk-1x97ak
ycipk-1x97ak