Chińczycy przetestowali nowy rodzaj broni. Ich "waverider" osiągnął prawie sześć prędkości dźwięku

Chińczycy przetestowali nowy rodzaj broni. Ich "waverider" osiągnął prawie sześć prędkości dźwięku

Chińczycy przetestowali nowy rodzaj broni. Ich "waverider" osiągnął prawie sześć prędkości dźwięku
Źródło zdjęć: © Wikimedia Commons CC BY
Arkadiusz Stando
12.08.2018 08:16

Chińczycy nie ustępują w walce na arenie międzynarodowej. Z powodzeniem przetestowali nowy rodzaj broni. Charakteryzuje się ogromną prędkością i możliwością zmiany trajektorii.

Podczas, gdy prezydent Stanów Zjednoczonych namawia Koreę Północną do rozbrojenia atomowego, Chińska Republika Ludowa stawia coraz śmielsze kroki. Przetestowano nowy rodzaj broni, który może być zabójczo niebezpieczny.

Nowa broń Chińczyków może osiągać prędkość blisko sześć razy szybszą od dźwięku. Podczas ostatniego testu osiągnięto 7344 km/h, oraz 30 km n.p.m. Oprócz tego, pocisk może w dowolnym miejscu i momencie zmienić swoją trajektorię. To dosyć banalne rozwiązanie, ale jednocześnie wyjątkowo groźne. Nigdy nie ma pewności, dokąd pocisk może zmierzać.

Mimo możliwości przenoszenia głowic nuklearnych, na szczęście Chińczycy planują wykorzystać nowy pocisk jako element tarczy antyrakietowej. Testowy obiekt wystrzelono z mobilnej wyrzutni, co oznacza, że można go umieszczać na pojazdach.

Maszynę nazwano "Starry Sky-2". Może być elementem systemów antyrakietowych jak i pociskiem balistycznym, zdolnym do przebicia się przez systemy obronne przeciwnika.

Wideo z testu Starry Sky-2 przeprowadzonego w północno-zachodnich Chinach pokazało, że maszyna została wystrzelona w wielostopniowej rakiecie. Pocisk następnie oddzielił się od wstępnej wyrzutni, i odpalił silnik główny. W krótkim czasie maszyna osiągnęła prędkość około Mach 5,5. Następnie wykonał kilka manewrów, które udowodniły jego możliwości zmiany trajektorii.

Za stworzenie Starry Sky-2 odpowiedzialna jest Chińska Akademia Aerodynamiki Lotniczej w Londynie. Jest obiektem typu "waverider", czyli hipersoniczną maszyną. Są projektowane na kształt strzały, i wykorzystują fale uderzeniowe, tworzone przez ich hipersoniczną prędkość.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (149)