Niezwykła kosmiczna katastrofa. Czarna dziura rozerwała gwiazdę

Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO – European Southern Observatory) przyczyniło się do rozwiązania zagadki ogromnego rozbłysku, który został zaobserwowany w 2015 roku. Wtedy naukowcy myśleli, że mają do czynienia z supernową, teraz okazało się, że jest to coś zupełnie innego.

Niezwykła kosmiczna katastrofa. Czarna dziura rozerwała gwiazdę
Źródło zdjęć: © European Southern Observatory
Bolesław Breczko

15.12.2016 | aktual.: 16.12.2016 10:15

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W 2015 roku ASASSN (czyli automatyczny program przeglądu nieba poszukujący supernowych) zaobserwował rozbłysk, który w tamtym czasie został uznany za najjaśniejszą odkrytą supernową – eksplodującą, ogromną gwiazdę u schyłku swojego istnienia. Rozbłysk był dwa razy jaśniejszy od poprzedniego rekordzisty i dał 20 razy więcej światła niż cała galaktyka Drogi Mlecznej.

Obraz
© European Southern Observatory

Międzynarodowy zespół astronomów z ośrodków w Izraelu i Danii poświęcił 10 miesięcy na zbadanie tego, znajdującego się 4 miliardy lat świetlnych od Ziemi, zjawiska i doszedł do nowego wytłumaczenia ogromnego rozbłysku. Zdaniem Giorgosa Leloudasa z Instytutu Nauki Weizmanna w Izrealu, wybuch był spowodowany przez rozerwanie gwiazdy, która zbliżyła się do szybko wirującej czarnej dziury.

Niezwykle silne pole grawitacyjne supermasywnej czarnej dziury (której masa sięga milionów mas Słońca) rozerwało gwiazdę rozmiarów naszego Słońca, która znalazło się w jego zasięgu. Zjawisko to nazywa się po angielsku tidal disruption event. W jego wyniku gwiazda zostaje spłaszczona i rozciągnięta, co w astrofizyce nazywa się spaghettifikacją. Do tej pory zjawisko to zostało zaobserwowane tylko 10 razy. Według profesora Krzysztofa Stanka z Ohio State University, jednego z kierowników programu ASAS-SN, umierająca gwiazda wypromieniowała w ciągu 6 miesięcy 10 razy więcej energii niż Słońce wyprodukuje w trakcie swojego istnienia. Naukowcy nie twierdzą, że jest to stuprocentowe wyjaśnienie, ale w tej chwili jest ono najbardziej prawdopodobne.

nasaczarna dziuraeso
Komentarze (24)