Trwa ładowanie...
d4afph1

Niesamowite odkrycie na Marsie. Zarejestrowano je po raz pierwszy

Niesamowita zielona, "nocna poświata" Marsa pulsuje w świetle ultrafioletowym na nowych materiałach opublikowanych przez NASA. I chociaż o samej poświacie naukowcy wiedzą od dawna, to zjawiska w niej zachodzące są zaskoczeniem.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wizualizacja sondy MAVEN nad Marsem
Wizualizacja sondy MAVEN nad Marsem (NASA)
d4afph1

Zielona poświata na Marsie zaskoczyła naukowców, kiedy po raz pierwszy udało się ją zarejestrować. To zjawisko powszechnie występuje na Ziemi w czasie zórz polarnych, jednak atmosfera Marsa znacząco różni się od tej na naszej planecie.

Teraz badania zostały uzupełnione dzięki danym zebranych w ramach misji Mars Atmosphere and Volatile Evolution (MAVEN), która od 2013 roku zajmuje się badaniem atmosfery Czerwonej Planety. Nowe zdjęcia z MAVEN ujawniły dziwne i nieoczekiwane pulsowanie tej zielonej poświaty.

Pulsująca poświata na Marsie NASA
Pulsująca poświata na Marsie (NASA)

- Dzięki MAVEN po raz pierwszy możemy zajrzeć w środkowe warstwy atmosfery Marsa, w tym w krytyczny rejon targany przez prądy powietrzne, które przenoszą gazy pomiędzy poszczególnymi warstwami - wyjaśnia Nick Schneider, profesor astrofizyki i nauk planetarnych na University of Colorado's Laboratory for Atmospheric and Space Physics (LASP) w oświadczeniu NASA. Schneider jest również głównym autorem najnowszego badania.

d4afph1

Obrazy zarejestrowane w świetle ultrafioletowym pokazują, że atmosfera Marsa pulsuje dokładnie trzy razy każdej nocy w czasie planetarnej wiosny i jesieni. Nowe obserwacje pokazały również fale i spirale nad zimowymi regionami polarnymi planety. Obrazy potwierdził również dane zebrane wcześniej przez sondę Mars Express (ESA), że poświata jest najjaśniejsza nad biegunami Marsa.

Mars Nightglow Animation from MAVEN Observations

Ta jasna poświata powstaje, gdy wiatry przenoszą gazy do gęstszych obszarów atmosfery. Ruch przyspiesza reakcję, w wyniku której powstaje tlenek azotu odpowiedzialny za blask widoczny tylko w świetle ultrafioletowym. I chociaż zjawisko jest bardzo podobne do zórz polarnych znanych na Ziemi, to atmosfera Marsa uniemożliwia zobaczenie jej poza ultrafioletem.

d4afph1

Dla naukowców najważniejszym odkryciem jest jednak sezonowość pulsacji tej niezwykłej poświaty. Te impulsy potwierdziły, że codzienna aktywność wulkaniczna na Marsie oraz ogrzewanie planety przez Słońce wpływa na procesy zachodzące w atmosferze Czerwonej Planety.

- Główne odkrycia MAVEN dotyczące utraty atmosfery i zmian klimatycznych pokazują znaczenie tych rozległych schematów cyrkulacji, które transportują gazy atmosferyczne na całym marsjańskim świecie - wyjaśnia w oświadczeniu NASA Sonal Jain, współpracownik naukowy w LASP.

Opracowanie zostało udostępnione 6 sierpnia w Journal of Geophysical Research, Space Physics. W lipcu na Czerwoną Planetę wyruszyły 3 kolejne misje, które odkryją więcej sekretów Marsa.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4afph1

Podziel się opinią

Share
d4afph1
d4afph1
Więcej tematów