"Nieodwracalne zmiany". Wyciekł szokujący raport klimatyczny

Media dotarły do szkicu raportu przygotowywanego przez Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatycznych (IPCC). Wynika z niego, że nawet wzrost temperatury o 1,1 st. C. może być zabójczy dla naszej planety.

Mapa przedstawia zaburzenie równowagi budżetu energetycznego Ziemi
Mapa przedstawia zaburzenie równowagi budżetu energetycznego Ziemi
Źródło zdjęć: © NASA

29.06.2021 07:40

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Pojawia się coraz więcej doniesień sugerujących, że nasza planeta może być w o wiele gorszym stanie, niż sądzono jeszcze do niedawna. Jakiś czas temu pisaliśmy o tym, że satelity mogły fałszować prawdziwą skalę zmian klimatycznych. Teraz eksperci z IPCC pracują nad raportem, który może przynieść niepokojące wnioski. Jego szkic trafił do dziennikarzy agencji AFP. 

Raport miał się ukazać dopiero w przyszłym roku, jednak już teraz możemy zapoznać się z częścią jego szokującej treści. Z cytowanego przez RP fragmentu wynika, że w ciągu najbliższych 30 lat dotkną nas poważne konsekwencje kryzysu klimatycznego, którego poszczególne punkty zapalne "runą jak domino". 

Eksperci ONZ ostrzegają, że powinniśmy przygotować się na załamanie się ekosystemów, wzrost poziomu mórz czy groźne fale upałów. O tych zagrożeniach słyszymy nie pierwszy raz. Jakiś czas temu pojawiły się obszerne badania opisujące nieodwracalne zmiany w oceanach oraz jak globalne ocieplenie zmienia klimat miejski

W szkicu nowego raportu IPCC niepokojący jest jednak szczególnie jeden fragment. Do tej pory większość naukowców uważała, że jeśli średnia globalna temperatura w ciągu stulecia nie wzrośnie o 2 st. C, to mamy szansę powstrzymać kryzys. Jednak autorzy nowego raportu są zdania, że nawet podniesienie globalnej temperatury o 1,1 st. C może doprowadzić do nieodwracalnych zmian. 

Eksperci wskazują na takie zagrożenia jak m.in. wydłużenie sezonów susz oraz zwiększenie zagrożenia pożarowego. W wyniku tego do 2050 roku dziesiątki milionów osób mogą cierpieć na chroniczny głód. Kolejne 130 mln osób do 2030 może znaleźć się na skraju ubóstwa, jeśli nie powstrzymamy pogłębiających się nierówności. 

Raport ostrzega, że przetrwanie ludzi w najbliższych stuleciach po doświadczeniu wstrząsu klimatycznego może być zagrożone. Jednak naukowcy mają nadzieję, że wciąż można powstrzymać wzrost temperatury i przygotować się na te zmiany, których powstrzymać już się nie da. 

Klimatolog Francois Gemenne, kierownik Obserwatorium Hugo oraz autor pracy podkreśla jednak, że nie jest to ostateczna wersja raportu i musi on zostać jeszcze poddany rewizji. Oficjalna wersja zostanie opublikowana dopiero w lutym 2022 roku po szczycie ONZ COP26.

Źródło artykułu:WP Tech
wiadomościnaukaśrodowisko
Komentarze (166)