"Nie" dla Bayraktarów dla Ukrainy. Sprzeciw z trzech stron
Ukraińska agencja Unian podaje, że Francja, Grecja i Cypr zawetowały zakup tureckich dronów Bayraktar TB2, których możliwości przypominamy, dla sił zbrojnych Ukrainy. Maszyny miały być kupione w ramach tzw. funduszu pokojowego Unii Europejskiej.
22.02.2024 15:46
Decyzja o zablokowaniu zakupu miała być podyktowana tym, że zdaniem trzech państw "za pieniądze unijne należy kupować wyłącznie te produkty obronne, które zostały wyprodukowane w krajach bloku" – czytamy. Francuzi wyjaśniają, że "europejskie pieniądze powinny być wydawane maksymalnie efektywnie i wspierać Europejczyków". W związku z blokadą zakupu tureckich dronów bojowych – jak wyjaśnia Unian – kraje UE nie będą w stanie szybko zaopatrzyć Ukrainy w sprzęt do obrony.
Przypomnijmy też, że w ostatnich dniach Czesi znaleźli rozwiązanie na przekazanie Ukrainie 800 tys. pocisków artyleryjskich. To ważne wsparcie w świetle problemów, z którymi od dawna borykają się Ukraińcy. Tamtejsi żołnierze odczuwają bowiem brak pocisków do ostrzeliwania wrogich pozycji przy użyciu artylerii.
Tureckie drony Bayraktar TB2
Wspomniane Bayraktary TB2, które są tematem dyskusji państw UE, to bezzałogowce służące do prowadzenia misji rozpoznawczo-bojowych klasy MALE (Medium-Altitude Long-Endurance), a więc poruszające się na średnim pułapie i o dużej długotrwałości lotu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Pojedynczy bezzałogiwec tureckiej produkcji mierzy 6,5 m długości i osiąga 12 m rozpiętości skrzydeł przy masie 700 kg. Moduł obserwacyjny połączony z kamerą termowizyjną lub radarem i uzbrojeniem to zaś 150 kg z wspomnianej masy całkowitej. Jednostka napędowa rozpędza drona do prędkości maksymalnej 220 km/h, jednak typowa prędkość przelotowa jest niższa i wynosi 130 km/h. Zasięg Bayraktara wynosi z kolei 150 km licząc od stacji bazowej.
Konstrukcja może pozostać w powietrzu przez pełną dobę – to zaś ważny aspekt wpływający na użyteczność tureckiej konstrukcji, który pozwala prowadzić pilotom zwiad bez konieczności lądowania w dzień oraz w nocy. Dodatkowo maszyna może w każdej chwili zostać wykorzystana do uderzenia podczas ataku z góry.
Pułap Bayraktara TB2 sięga ok. 5,5 km, natomiast sprzęt może wspiąć się na wysokość nawet 8 km. Aby z kolei zapewnić precyzję ostrzału producent zainstalował w konstrukcji bomby naprowadzane laserowo MAM-L i MAM-C (podwieszane na czterech pylonach). Pierwsza z nich waży ok. 22 kg i jej zasięg sięga 15 km, natomiast druga jest mniejsza – waży 7 kg i dociera na odległość 8 kg. MAM-L służy do niszczenia piechoty przeciwnika oraz czołgów, wersja oznaczona literą "C" jest natomiast używana do atakowania lekko opancerzonych pojazdów.
Norbert Garbarek, dziennikarz Wirtualnej Polski