Ukraińcy prą do przodu. Ekspert mówi o postępach

Ukraina intensywnie rozwija swoje rakietowe uzbrojenie. Na liście ulepszanych kompleksów są m.in. Buriewij i Wilcha, ale też popularne Neptuny. Na te ostatnie zwraca uwagę cytowany przez ukraińską agencję Unian ekspert wojskowy Konstantyn Krywołap. Zwraca uwagę na ich modernizacje.

Wyrzutnia pocisków przeciwokrętowych RK-360 Neptun
Wyrzutnia pocisków przeciwokrętowych RK-360 Neptun
Źródło zdjęć: © MInisterstwo Obrony Ukrainy

Ukraina nieustannie pracuje nad rozwojem swojego rakietowego uzbrojenia. Jak podaje Unian, w drugiej połowie roku można spodziewać się konkretnych rezultatów, które będą miały wpływ na sytuację na froncie. Ekspert lotniczy Konstantyn Krywołap wskazuje na znaczenie zarówno starych, jak i nowych modeli rakiet.

Nowe modele rakiet. Znaczne usprawnienie

Jednym z kluczowych osiągnięć jest nowa wersja rakiety Neptun, która może pokonać dystans 400 km z ładunkiem bojowym o masie 350 kg. Wcześniejsza wersja miała zasięg 300 km i przenosiła ładunek ważący maksymalnie 150 kg. Krywołap dodaje, że jego zdaniem w przyszłości Neptun będzie mógł osiągnąć zasięg 670 km.

Ekspert wylicza też, ile rakiet Neptun może produkować Ukraina. Jego zdaniem jest to 50-70 sztuk miesięcznie, a docelowo Ukraińcy chcą uzyskać wydajność na poziomie 100 egzemplarzy każdego miesiąca. Krywołap podkreśla również znaczenie projektów balistycznych, takich jak Sapsan czy Grom-2, które mogą osiągnąć zasięg 500 km.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Perspektywy rozwoju mają również systemy Buriewij i Wilcha, które mogą razić cele na dystansie 130-150 km. Krywołap podkreśla, że te projekty mają duży potencjał i mogą znacząco wpłynąć na zdolności obronne Ukrainy.

Pociski R-360 Neptun

Przypomnijmy, że pocisk R-360 Neptun, będący częścią nadbrzeżnego systemu rakietowego RK-360MC, został stworzony z myślą o ochronie Ukrainy przed zagrożeniami ze strony Floty Czarnomorskiej. Neptun został po raz pierwszy przetestowany w 2018 r., a jego pierwsze jednostki zostały przekazane ukraińskim siłom w 2020 r.

Dużym atutem Neptuna jest odporność na zakłócenia radiowe. Do nawigacji wykorzystuje zarówno system satelitarny, jak i inercyjny. Wbudowany radiowysokościomierz umożliwia pociskowi R-360 Neptun ruch na wysokościach od 3 do 10 m. Na tych wysokościach pocisk nie jest możliwy do wykrycia przez radary przeciwnika podczas lotu w stronę celu.

Wybrane dla Ciebie