Naukowcy wytypowali gen, który chroni przed chorobą Alzheimera. To prawdziwy przełom

Naukowcy wytypowali gen, który chroni przed chorobą Alzheimera. To prawdziwy przełom

Choroba Alzheimera może być bardzo trudna i pogłębia się wraz z wiekiem.
Choroba Alzheimera może być bardzo trudna i pogłębia się wraz z wiekiem.
Źródło zdjęć: © Pexels
Marcin Watemborski
17.09.2023 12:09, aktualizacja: 17.09.2023 18:12

Choroba Alzheimera jest trudna nie tylko dla chorującego, ale również dla jego otoczenia. Współcześnie nie ma leku, który byłby w stanie wyleczyć z tego schorzenia. Wraz z postępem choroby jest coraz trudniej. Jednak jest nadzieja, by uchronić się przed nią zawczasu. Wszystko dzięki genowi, który właśnie odkryli naukowcy.

Badacze z Uniwersytetu Stanforda pod przewodnictwem Andy’ego Tsaia prowadzili eksperymenty na różnych wariantach fosfolipazy genu C-gamma-2 w organizmie myszy po to, by namierzyć uwarunkowania choroby Alzheimera. Ten gen pełni funkcję ochronną w mózgu i namierza komórki, które działają niepoprawnie.

PLCG2 odpowiada za przekazywanie sygnału na temat wyzwolenia reakcji przeciwzapalnej. Jest aktywowany wtedy, gdy pojawiają się blaszki amyloidowe w mózgu, co jest charakterystyczne dla choroby Alzheimera. Gdy zespół badawczy usunął wspomniany gen kompletnie z organizmu myszy, zwierzęta częściej zapadały na Azlheimera.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Mutacja genu PLCG2 reaguje w różnoraki sposób na blaszki amyloidowe, zmieniając komórki ochronne tak, by mogły modyfikować blaszki. Naukowcy zauważyli, że jeden z wariantów genu M28L zachowywał się jak wyłączony wcześniej gen i umożliwiał prawidłowe działanie. Wersja genu P522R natomiast pomagała myszom zachować pamięć, mimo że w komórkach mózgu rozwinęła się już choroba Alzheimera.

Teoria Tsaia i jego zespołu wymaga dalszych testów. Na tę chwilę nie ma potwierdzonej zależności mutacji ochronnej M28L i choroby Alzheimera u ludzi. Wygląda na to, że ta anomalia jest bardzo rzadka. Eksperci zwracają uwagę na to, że choroba Alzheimera jest chorobą odpornościową, czyli powodem nie są blaszki amyloidowe. Na tę chwilę naukowcy twierdzą, że ograniczanie działania mikroglejowej na blaszki amyloidowe może znacznie spowolnić rozwój choroby Alzheimera.

Marcin Watemborski, dziennikarz Wirtualnej Polski

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)