Naukowcy uważają, że ci ludzie nie mogą być szczęśliwi. Sprawdź czy jesteś w tej grupie
Kolejne badania dowodzą, że brak snu może poważnie zaburzać nasze codzienne funkcjonowanie. Jego niedobór powoduje drażliwość, większą podatność na przeziębienia i choroby przewlekłe, a jak się ostatnio okazało ma także wpływ na odczuwanie przez nas radości z życia.
Najnowsze badanie opublikowane na łamach "Health Psychology" wskazuje na związek pomiędzy niedoborem snu a odczuwaniem radości z życia.
Krótszy sen nie jest korzystny
- Nawet niewielkie wahania czasu trwania snu z nocy na noc mogą wpływać na to, jak ludzie reagują na wydarzenia z ich codziennego życia – powiedziała psycholog Nancy Sin z University of British Columbia.
Sin oraz inni eksperci wykorzystali dane ankietowe pozyskane od blisko 2000 dorosłych w wieku od 33 do 84 lat. Po dokonaniu oceny warunków wyjściowych uczestnicy zostali poproszeni, aby przez kolejne osiem dni monitorowali czas snu, stres odczuwany każdego dnia, a także doświadczenia związane z pozytywnymi i negatywnymi wydarzeniami.
- Kiedy ludzie doświadczają czegoś przyjemnego, na przykład przytulają się lub spędzają czas na łonie natury, zazwyczaj czują się szczęśliwsi tego dnia. Odkryliśmy jednak, że kiedy dana osoba śpi krócej niż zwykle, nie ma aż tak dużego wzrostu pozytywnych emocji związanych z przyjemnymi wydarzeniami – wyjaśniła Sin.
Sen i jego wpływ na odczuwanie pozytywnych i negatywnych emocji
Na szczęście ten efekt działa również w drugą stronę. Dłuższy sen sprawia, że pozytywne wydarzenia wydają się jeszcze lepsze. Chroni również przed skutkami codziennego stresu. Jest to widoczne zwłaszcza w przypadku osób z przewlekłymi problemami zdrowotnymi, takimi jak chroniczny ból.
- W przypadku osób z przewlekłymi schorzeniami odkryliśmy, że dłuższy sen - w porównaniu ze zwykłą długością snu - prowadzi do lepszych reakcji na pozytywne doświadczenia następnego dnia - powiedział Sin.
Naukowcy nie znaleźli jednak związku pomiędzy długością snu a negatywnymi reakcjami. Dowodzi to, że sen jest szczególnie istotny z punktu widzenia pozytywnego nastawienia. Nie stwierdzili również, że reakcje na wydarzenia dnia codziennego pozwalają wnioskować na temat późniejszej jakości snu.
Eksperci zaznaczają jednak, że ich badanie ma kilka ograniczeń, ponieważ zebrane dane w dużej mierze bazują na pamięci ankietowanych, co nie zawsze daje dobre wyniki. Jest to również jedno z pierwszych badań, które analizuje wpływ snu w warunkach naturalnych, w przeciwieństwie do warunków laboratoryjnych. Zgromadzone dane mogą być przydatne w przyszłych analizach.