Duże zaskoczenie. Krótszy sen powoduje, że lepiej się uczymy

Zewsząd bombarduje się nas informacjami, że im dłużej śpimy tym lepiej dla naszego organizmu. Kolejne badania dowodzą jednak, że jest zupełnie inaczej. Jakie korzyści przynosi więc krótszy sen? Naukowcy mają świeże wyniki badań.

Duże zaskoczenie. Krótszy sen powoduje, że lepiej się uczymy
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com
Karolina Modzelewska

03.07.2019 | aktual.: 03.07.2019 14:28

Od dawna przekonuje się nas, że sen ma zasadniczy wpływ na nasze życie. Zaleca się spać co najmniej 8 godzin dziennie, tymczasem wyniki kolejnych badań dowodzą, że jest inaczej.

Badania zrealizowane na Uniwersytecie Wisconsin-Madison przeczą powszechnemu przekonaniu, że sen pozwala na regenerację siły synaptycznej po dniu nauki. Synapsy odpowiadające za przekazywanie impulsów nerwowych, a także za pamięć i uczenie się są większe i silniejsze, jeżeli po nauce pozostaje się aktywnym i nie zasypia.

Obserwacje przeprowadzone na myszach wykazały, że synapsy działały sprawniej, gdy myszy pozostawały aktywne i zmuszane do interakcji z różnymi bodźcami przez 6-7 godzin w porównaniu do myszy, które w tym samym czasie spały. Ich sprawność rosła jeszcze bardziej, kiedy odbierane bodźce były nowe.

Jest to zgodne naturalnym przeznaczeniem hipokampa - elementu układu limbicznego w korze mózgowej, który uczestniczy w procesie uczenia się i przenoszenia informacji z pamięci krótkotrwałej do długotrwałej. Badanie wykazało, że zmiany synaptyczne zachodzą również w trakcie nauki, a nie tylko po przebudzeniu. Dlatego też, pozostawanie w trybie czuwania po jej zakończeniu pomaga więcej zapamiętać.

Informacja ta może w znacznym stopniu zrewolucjonizować obecne podejście do procesu uczenia się i regeneracji poszczególnych części mózgu w trakcie snu. Zasmuci jednak fanów długiego spania, którzy dotychczas tłumaczyli swoje nawyki troską o swoje zdrowie.

Trudno jednoznacznie ocenić co jest korzystniejsze z punktu widzenia osób uczących się – długi sen i wypoczęty mózg, czy krótkie drzemki połączone z intensywną nauką. Wielu z nas ma bowiem doświadczenia z nieprzespanymi nocami, gdzie następnego dnia trudno było skupić się na czymkolwiek innym niż myśli o szybkim powrocie do łóżka.

wiadomościsennauka
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)