Koronawirus. Nowe odkrycie naukowców. To prawdziwy przełom

Naukowcy przeprowadzili serię kompleksowych badań na temat koronawirusa. Wynika z nich, że jeśli śmiertelnie niebezpieczny COVID-19 jest podobny do innych ze swojej rodziny, to może utrzymywać się na powierzchniach nieożywionych nawet do 9 dni.

Koronawirus. Nowe odkrycie naukowców. To prawdziwy przełom
Źródło zdjęć: © WP.PL

Koronawirus rozprzestrzenia się w bardzo szybkim tempie. Epidemia śmiertelnie niebezpiecznego 2019-nCoV, obecnie nazywanego również COVID-19 spowodowała śmierć prawie 1400 osób. Zarażonych jest już ponad 64 tysięcy ludzi. W związku z nową chorobą, naukowcy codziennie przeprowadzają dziesiątki badań, aby dowiedzieć się jak najwięcej o przerażającym wirusie z Wuhan.

Koronawirus powodujący ciężkie infekcje oddechowe u ludzi, rozprzestrzenia się drogą kropelkową, za pomocą zanieczyszczonych dłoni, a także nieożywionych obiektów. Naukowcy postanowili przeprowadzić analizy, które mają pomóc im w odpowiedzi na pytania dotyczące trwałości koronawirusów na tych ostatnich.

Jak długo koronawirus utrzymuje się na powierzchniach?

Po wykonaniu 22 badań eksperci doszli do wniosku, że koronawirusy takie jak SARS, MERS lub HCoV, mogą utrzymywać się na nieożywionych obiektach takich jak np. metal, plastik czy szkło nawet do 9 dni. Naukowcy zaznaczają jednak, że powierzchnie te można skutecznie dezynfekować etanolem (skuteczność 62-71%), nadtlenkiem wodoru (0,5%) lub podchlorynem sodu (0,1%). Inne środki biobójcze, takie jak chlorek benzalkoniowy lub diglukonian chlorheksydyny, są praktycznie nieskuteczne.

Analiza naukowców została opublikowana na łamach Journal of Hospital Infection.

Wśród fatalnych informacji na temat śmiertelnie niebezpiecznego wirusa, które codziennie są przekazywane przez media, istnieją również te pozytywne. Lekarze na całym świecie robią co mogą, aby uratować jak najwięcej zakażonych osób. Obecnie wyleczonych zostało już ponad 7 tysięcy pacjentów.

wiadomościkoronawirusepidemia
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (57)