Naukowcy: dinozaury też chorowały na nowotwory złośliwe. Zaskakujące wyniki badań

Naukowcy: dinozaury też chorowały na nowotwory złośliwe. Zaskakujące wyniki badań
Źródło zdjęć: © Flickr

05.08.2020 11:30, aktual.: 05.08.2020 11:51

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Naukowcy od dawna podejrzewali, że dinozaury podobnie jak ludzie chorowały na nowotwory złośliwe, jednak dopiero teraz zdobyli na to pierwszy jednoznaczny dowód. Chorobę zdiagnozowano w kości strzałkowej Centrozaura. - To bardzo ekscytujące - mówią badacze.

Naukowcy poinformowali na łamach "The Lancet Oncology" o pierwszym potwierdzonym nowotworze złośliwym u dinozaura. Chorobę zdiagnozowano w kości strzałkowej Centrozaura ( z gatunku Centrosaurus apertus), który żył na terenie dzisiejszej Kanady około 77 milionów lat temu.

Badacze z kanadyjskich Royal Ontario Museum i McMaster University postanowili poddać dokładnej ekspertyzie kości dinozaura, które zostały odnalezione w Dinosaur Park Formation w kanadyjskiej prowincji Alberta w 1989 roku. Ślad na kości uznawany był początkowo za złamanie, jednak po wnikliwej analizie zespołu patologów, radiologów, chirurgów ortopedycznych i paleopatologów pod kierownictwem Marka Crowthera, Snezany Popovic i Davida Evansa okazało się, że był to kostniakomięsak.

To właśnie wizyta tego ostatniego w Royal Tyrrell Museum w 2017 roku dała początek zaawansowanym technologicznie badaniom. - Diagnoza tak agresywnego nowotworu u dinozaurów była dotąd nieuchwytna. Właściwe zdefiniowanie choroby wymaga obszernej wiedzy specjalistycznej oraz wielu poziomów analizy. W naszych badaniach, pierwszy raz w historii, pokazujemy wyraźny ślad zaawansowanego raka kości u rogatego dinozaura sprzed 76 milionów lat. To bardzo ekscytujące - mówi Mark Crowther z McMaster University.

Nowotwór złośliwy był zaawansowany i najprawdopodobniej dał przerzuty do innych części ciała Centrozaura. Naukowcy nie uważają jednak, że to zdiagnozowany przez nich kostniakomięsak był bezpośrednią przyczyną zgonu zwierzęcia. Choroba wpływała negatywnie na jego sprawność, co powodowało, że był wyjątkowo narażony na atak ze strony drapieżnych dinozaurów. Jego kości znaleziono wśród szczątków innych zwierząt ze stada, co wskazuje na to, że zmarł razem z nimi w trakcie powodzi.

Kostniakomięsak to nowotwór złośliwy wywodzący się z tkanki kostnej. Nieleczony u ludzi może skutkować śmiercią. Najczęściej rozpoznawany jest u osób młodych, w szczególności u młodzieży w okresie intensywnego wzrostu.

wiadomościnowotwór złośliwydinozaury
Komentarze (5)