Naukowcy: Nareszcie znamy powód wyginięcia dinozaurów. Nie były nim wybuchy wulkanów
Licząca sobie 66 milinów lat zagadka wyginięcia dinozaurów nareszcie została rozwiązana - donoszą naukowcy z Londynu. Twierdzą oni, że to uderzenie ogromnej asteroidy zakończyło żywot dinozaurów na Ziemi.
Wymieranie kredowe objęło ok. 75 proc. roślin i zwierząt, w tym dinozaurów. Jednak przyczyna katastrofy była zawsze tematem gorącej debaty.
Niektórzy naukowcy twierdzili, że 10-kilometrowa asteroida, która rozbiła się o Ziemię i stworzyła krater Chicxulub, była główną przyczyną tego zjawiska. Dodatkowo uderzenie wysłało ogromne ilości materiału w powietrze, blokując dostęp do promieni słonecznych i wywołując długi, zimny okres na Ziemi.
Inni naukowcy twierdzili, że aktywność wulkaniczna w regionie Deccan w Indiach była główną siłą napędową zniszczeń, powodując zmiany klimatyczne na dużą skalę. Wcześniej stwierdzono, że wybuchy wulkanów spowodowały inne masowe wyginięcia, w tym to na końcu okresu permu.
Jeszcze inni twierdzili, że te dwa czynniki - asteroida i aktywność wulkaniczna - wystąpiły jednocześnie.
Jednak teraz nareszcie naukowcy mówią o rozwiązaniu zagadki, które było możliwe dzięki wymodelowaniu ekologicznych efektów różnych scenariuszy wyginięcia.
To uderzenie asteroidy odpowiada za wyginięcie dinozaurów
– Kiedy stworzyliśmy różne scenariusze zarówno dla dwóch przyczyn występujących razem, jak i osobno, zobaczyliśmy, że uderzenie asteroidy jest jedynym zdarzeniem, które może całkowicie wyeliminować siedliska odpowiednie dla dinozaurów – stwierdził dr Alfio Alessandro Chiarenza z University College London, główny autor badania.
Jak mówi naukowiec, nawet jeśli erupcja wulkanu także miała miejsce, to już samo uderzenia asteroidy było na tyle niszczycielskie, żeby zniszczyć wszystkie siedliska.
Badanie oprócz uznania, spotkało się także z mniej przychylnymi głosami – Gerta Keller, profesor paleontologii i geologii z Uniwersytu Princeton, która nie była zaangażowana w prace, skrytykowała badania za wybiórczy dobór danych. Dla kontrastu Steve Brusatte, profesor paleontologii i ewolucji z Uniwersytetu w Edynburgu, powiedział, że" badanie było przekonujące".