Trwa ładowanie...
d3ecby5

NATO zdecydowało. Kosmos obszarem działań operacyjnych

NATO podjęło historyczną decyzję, uznając kosmos za kolejny po wodzie, lądzie, powietrzu i cyberprzestrzeni, obszar działań operacyjnych. Polskę na spotkaniu w Brukseli reprezentował szef MSZ, Jacek Czaputowicz.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
NATO uznaje kosmos za obszar działań operacyjnych
NATO uznaje kosmos za obszar działań operacyjnych (Shutterstock.com)
d3ecby5

Ministrowie spraw zagranicznych państw NATO zdecydowali w środę w Brukseli, że Sojusz będzie traktował kosmos jako kolejny obszar działań operacyjnych.

- Uznanie kosmosu za przestrzeń operacyjną może umożliwić planistom NATO składanie wniosków do sojuszników o zapewnienie usług takich jak czas łączności satelitarnej - powiedział sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg, na konferencji w trakcie spotkania.

Stoltenberg dodał jednocześnie, że Sojusz nie zamierza umieszczać broni w kosmosie, a jego podejście do przestrzeni kosmicznej w najmniejszym stopniu nie złamie prawa międzynarodowego.

d3ecby5

Czytaj także: Su-57 otrzymał oficjalny kryptonim NATO. Nazwa trafia w punkt, ale idą za nią też konsekwencje

Ministrowie spraw zagranicznych uzgodnili również zalecenia dotyczące wzmocnienia roli NATO w obszarze bezpieczeństwa energetycznego.

- Mają one na celu poprawić ocenę sytuacyjną, zrozumieć ryzyko, chronić infrastrukturę krytyczną, zwiększać odporność Sojuszu i gwarantować przez cały czas siłom NATO dostęp do niezbędnych zasobów energetycznych - mówi Jens Stoltenberg.

d3ecby5

Ministrowie na spotkaniu omawiali również rolę Sojuszu w walce z terroryzmem oraz skoordynowane podejście NATO do stosunków z Rosją, wzrostu znaczenia Chin i kontroli zbrojeń.

- NATO jest jedyną platformą, w ramach której Europa i Ameryka Północna codziennie angażują się w strategiczne kwestie, które mają znaczenie dla naszego wspólnego bezpieczeństwa - nadmienił sekretarz generalny Sojuszu.

Polskę na spotkaniu reprezentował minister spraw zagranicznych, Jacek Czaputowicz.

Zobacz także: Polskie okręty bez systemu "swój-obcy". Inspektorat Uzbrojenia unieważnił przetarg

d3ecby5

Podziel się opinią

Share
d3ecby5
d3ecby5
Więcej tematów