Trwa ładowanie...
d17qdpo

Su-57 otrzymał oficjalny kryptonim NATO. Nazwa trafia w punkt, ale idą za nią też konsekwencje

To już oficjalne. We wszystkich raportach NATO, Su-57 będzie określany jako "FELON". Brzmi świetnie i nawet do niego pasuje, ale co oznacza kryptonim?
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Su-57 to aktualnie najbardziej zaawansowany samolot bojowy Federacji Rosyjskiej
Su-57 to aktualnie najbardziej zaawansowany samolot bojowy Federacji Rosyjskiej (Wikimedia Commons CC BY-SA, Fot: Rulexip)
d17qdpo

Rosyjski samolot myśliwski piątek generacji Suchoj Su-57 otrzymał oficjalny kryptonim. Tym samym został uznany przez NATO za potencjalną maszynę odbywającą oficjalną służbę w wojskach Federacji Rosyjskiej.

Su-57 "FELON" - po co NATO nadaje kryptonimy innym samolotom?

NATO określa nazwy raportowania ze względu na kilka powodów. Przede wszystkim są to określenia z języka angielskiego, co ułatwia przekaz informacji. Przepisywanie rosyjskich nazw samolotów bywało wielokrotnie uciążliwe. Ale to nie tylko maszyny powietrzne.

d17qdpo

Nazwy są przypisywane właściwie do każdego sprzętu. W tym broni, okrętów, wszelakich pojazdów lądowych. Nazwy są wymyślane przez członków NATO i używane nie tylko w raportach, ale też w komunikacji radiowej. Entuzjaści lotnictwa też często się nimi posługują.

Zobacz też:Rosyjskie Su-57 nad Syrią. Pokaz siły czy desperacja?

Słowa mają też głębsze znaczenie. NATO posiada skorygowany system nazewnictwa. Pierwsza litera zawsze oznacza rodzaj maszyny. Dla przykładu "F" lub "FOXTROR", to myśliwiec. A więc nazwy samolotów takie jak MiG-25 "FOXBAT", Su-27 "FLANKER" czy MiG-29 "FULCRUM" wcale nie są przypadkowe. A teraz dołącza do nich Su-57 "FELON", czyli zbrodniarz. .

Czytaj też: Rosyjski dron bojowy Ochotnik-B "przyłapany" na zdjęciach. Oglądał go sam Władimir Putin

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d17qdpo

Podziel się opinią

Share
d17qdpo
d17qdpo
Więcej tematów