Trwa ładowanie...
d2669hj

NASA rozpoczęła montaż ciężkiej rakiety nośnej SLS. Ważny krok dla misji Artemis

Space Launch System (SLS) to nowoczesna rakieta, która w 2024 roku poleci na Księżyc. NASA właśnie rozpoczęła jej montaż jej na Florydzie przy wykorzystaniu najnowszych technologii i ostatnich zdobyczy nauki. Pierwszy lot zaplanowano na przyszły rok.
Share
Rakieta SLS w montażu
Rakieta SLS w montażuŹródło: NASA, Fot: NASA
d2669hj

NASA gromadzi na Florydzie wszystkie segmenty, które będą niezbędne do montażu i testów Space Launch System. Według wstępnych planów pierwszy, załogowy lot rakiety odbędzie się w listopadzie 2021 roku.

NASA montuje ogromną rakietę

SLS składa się z gigantycznego, długiego na 65 m stopnia rdzeniowego z czterema silnikami, który jest otoczony przez rakiety dodatkowe (boczne) na paliwo stałe i zewnętrzne zbiorniki na paliwo. Razem wytwarzają one ciąg o sile około 39,1 Meganiutonów.

Montaż SLS odbywa się w Centrum Kosmicznym im. Johna F. Kennedy’ego, które mieści się na przylądku Canaveral na Florydzie. Zamontowane silniki będą spalały około 6 ton stałego paliwa rakietowego na bazie aluminium na sekundę. Mobilna wyrzutnia, na której są układane, to konstrukcja o wysokości 115 m, służąca do przetwarzania i montażu SLS przed przeniesieniem rakiety na platformę startową.

d2669hj

To ogromny krok dla misji Artemida, której celem jest wysłanie kolejnych astronautów, w tym pierwszej kobiety, na Księżyc do 2024 roku.

Trwają montaż i testy rakiety

- Umieszczenie pierwszego kawałka rakiety SLS w mobilnej wyrzutni to kamień milowy dla programu Artemis” - powiedział Andrew Shroble, menedżer w grupie inżynieryjnej Jacobsa, która pracuje nad rakietą dla NASA.

Drugi duży segment SLS - rdzeń pokryty pomarańczową pianką, przechodzi obecnie program testów zwany Green Run w Stennis Space Center NASA w Mississippi. Ostatnie dwa testy Green Run - polegające na załadowaniu paliwa napędowego i odpaleniu czterech silników w trakcie symulacji startu i wznoszenia - mają się odbyć w ciągu najbliższych kilku tygodni.

d2669hj

Po całkowitym zmontowaniu rakieta SLS będzie wyższa niż Statua Wolności i będzie miała około 15 proc. większy maksymalny ciąg podczas startu niż rakieta Saturn V wykorzystana do wysyłania misji Apollo na Księżyc w latach 60. i 70.

Zobacz też: US Navy odtajnia nagrania UFO i potwierdza ich autentyczność

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2669hj

Podziel się opinią

Share
d2669hj
d2669hj
Więcej tematów