Trwa ładowanie...
d3lln4a

NASA: niesamowite zdjęcia z Marsa. Łazik Curiosity zauważył "diabelski" pył

Łazik Curiosity sfotografował pył unoszący się pomiędzy zboczami szerokiego na ponad 154 kilometry krateru Gale, tworzący trąby powietrzne. Takie zjawiska to nic nowego na Marsie. Powstają, gdy Słońce silniej ogrzewa powierzchnię Czerwonej Planety.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Zdjęcie wykonane przez marsjański łazik
Zdjęcie wykonane przez marsjański łazik (NASA)
d3lln4a

Eksperci z NASA przekonują, że trąby powietrzne uchwycone na zdjęciach wykonanych przez łazik Curiosity to nic nadzwyczajnego w kraterze Gale.

Marsjańskie lato

„W kraterze Gale jest prawie lato, co wprowadza nas w okres silnego nagrzewania się powierzchni, który trwa od wczesnej wiosny do połowy lata” - napisała Claire Newman, naukowiec zajmujący się atmosferą w firmie Aeolis Research z Arizony.

d3lln4a

Jak przekonuje Newman, silniejsze nagrzewanie powierzchni Marsa odpowiada za powstawanie wirów konwekcyjnych. Jeśli są wystarczająco silne, mogą wznosić kurz w powietrze i zamieniać się w "pyłowe diabły". Jeden z nich był na tyle silny, że łazik Curiosity z łatwością uchwycił go na zdjęciach 9 sierpnia.

NASA: Łazik Curiosity na Marsie

Ostatnie działania realizowane przez Curiosity obejmowały badanie "pyłowych diabłów" przy użyciu zamontowanej w nim kamery oraz pokładowej stacji meteorologicznej. Warto jednak wspomnieć, że głównym celem obecnej misji łazika jest analiza marsjańskiej gleby oraz skał, aby dowiedzieć się więcej o ewolucji klimatu planety i jej przeszłej zdolności do podtrzymywania życia.

d3lln4a

NASA: Pierwsze takie zdjęcia księżyca Jowisza. Europa na niezwykle szczegółowym zbliżeniu

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3lln4a

Podziel się opinią

Share
d3lln4a
d3lln4a
Więcej tematów