Trwa ładowanie...
d1ghx0v

Mars 2020. Wszystko, co musisz wiedzieć o misji

Misja kosmiczna Mars 2020 rozpoczyna się 30 lipca 2020 wystrzeleniem rakiety z łazikiem Perseverance. Ten będzie szukał na czerwonej planecie śladów życia, spróbuje wytworzyć powietrze oraz przetestuje, czy w atmosferze Marsa da się latać.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Ilustracja przedstawia start rakiety AtlasV, na której szczycie znajduje się łazik Perserverance
Ilustracja przedstawia start rakiety AtlasV, na której szczycie znajduje się łazik Perserverance (NASA)
d1ghx0v

Głównym zadaniem misji Mars 2020 jest poszukiwanie na czerwonej planecie śladów prehistorycznego życia. Po tym, jak łazik Curiosity znalazł na Marsie ślady węgla i wody naukowcy z NASA doszli do wniosku, że jest taka możliwość.

- Na pewno byłoby to wielkie wydarzenie, bo okazałoby się, że pierwszy raz odkryjemy życie poza Ziemią - wyjaśnia Adam Dąbrowski, specjalista w Departamencie Edukacji Polskiej Agencji Kosmicznej w rozmowie z Karoliną Modzelewską. - Może się okazać, że życie istniało najpierw na Marsie, a potem przyleciało na Ziemię. Z drugiej strony może być tak, że życie ewoluowało na Marsie zupełnie równolegle.

Łazik Perseverance, który jest młodszym bratem Curiosity, został wyposażony m.in. w specjalistyczne przyrządy, 19 kamer, mikrofon, pokładowe laboratorium, wiertło do pobierania próbek. Wszystko to ma mu pomóc w znalezieniu śladów życia. Perseverance zabierze na Marsa także helikoper, więcej o samym łaziku przeczytacie w tym artykule na Gadżetomanii.

d1ghx0v

Chociaż na Marsie nogi nie postawił jeszcze człowiek, to robotów wysłaliśmy tam całkiem sporo. Cały czas ślady swoich kół zostawia na nim bliźniaczy Curiosity, a wcześniej szlaki przecierały inne misje i łaziki. O wszystkich przeczytacie w tekście Łukasza Michalika.

Misja Mars 2020 startuje o godzinie 13.50 polskiego czasu. Można będzie ją oglądać na żywo tutaj.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1ghx0v

Podziel się opinią

Share

d1ghx0v

d1ghx0v
Więcej tematów