Trwa ładowanie...

Przełomowa misja na Marsa. Sonda InSight wylądowała

Sonda InSight bezpiecznie wylądowała na powierzchni Marsa, jest to pierwsze udane lądowanie na tej planecie od 2012 roku. Misja zabrała polski sprzęt, który wwierci się na głębokość 5 m - nikt do tej pory tego nie dokonał.
Share
Wykonawcą mechanizmu wbijającego "Kreta" jest polska firma Astronika
Wykonawcą mechanizmu wbijającego "Kreta" jest polska firma AstronikaŹródło: NASA
d1nui23

Sonda wylądowała na powierzchni Marsa około 20:53 naszego czasu. Lądowanie to ryzykowny proces, bo statek w ciągu siedmiu minut musiał zwolnić z 20 tys. km/h do zera. Pierwsze zdjęcie opublikowane przez NASA pokazuje moment tuż po lądowaniu.

   AFP/EAST NEWS
Źródło: AFP/EAST NEWS

W ramach misji na Marsa bezzałogowy lądownik InSight ma dokonać historycznego zbadania tej planety. Jednym z trzech głównych urządzeń, które ze sobą zabrał, jest HP3 (Heat Flow and Physical Properties Package). To instrument do pomiaru strumienia ciepła z wnętrza planety. HP3 będzie wykonywać pomiary za pomocą "Kreta" – zaawansowanego technologicznie próbnika, który zostanie wprowadzony na głębokość 5 m w marsjański grunt.

d1nui23

To coś w rodzaju termometru, który zbada przepływy ciepła pod powierzchnią planety. Na podstawie zebranych danych będzie można stwierdzić, z jakiego materiału jest zbudowana skorupa Marsa. Polskie rozwiązanie ma nie tylko odpowiednie wymiary, ale i wydatek energetyczny. Dzięki temu sonda nie wyłączy się z powodu braku energii, którą zużyła na wwiercenie się pod powierzchnię Marsa. Misja ma potrwać 2 ziemskie lata.

d1nui23

Podziel się opinią

Share
d1nui23
d1nui23
Więcej tematów