Trwa ładowanie...

NASA: Łazik Perseverance odbył swoją pierwszą podróż na Marsie

NASA poinformowała, że łazik Perseverance biorący udział w misji Mars 2020 odbył swoją pierwszą podróż po powierzchni Czerwonej Planety. 4 marca br. udało mu się przejechać 6,5 metra, co było ogromnym sukcesem.
Share
Widok z kamery łazika Perseverance
Widok z kamery łazika PerseveranceŹródło: NASA
d3jeonz

Dwa tygodnie po historycznym lądowaniu na Marsie, łazik Perseverance odbył swoją pierwszą testową podróż po powierzchni Czerwonej Planety. Udało mu się przejechać 4 metry na przód, skręcić w lewo o 150 stopni i cofnąć o 2,5 metra.

Cała podróż zajęła mu 33 minuty, co daje 3 mm/s średniej prędkości. Jednak w eksploracji Marsa nie chodzi o szybkość, a o mądre wykorzystanie energii. W teście, który odbył się w czwartek, NASA chciała sprawdzić, czy wszystkie mechanizmy łazika są sprawne oraz, czy nie będzie problemów z zaplanowanymi manewrami.

- Napęd na sześć kół łazika zareagował znakomicie. Jesteśmy teraz przekonani, że nasz system napędowy jest gotowy do użycia, który w ciągu najbliższych dwóch lat zabierze nas wszędzie tam, gdzie zaprowadzi nas nauka - powiedziała Anais Zarifian, inżynier NASA.

Autonomiczna jazda po Marsie

Łazik Perseverance ma konstrukcję opartą na Curiosity, ale inżynierowie zastosowali w nim wiele ulepszeń.

d3jeonz

- Jego koła są nieco węższe, ale mają większą średnicę, są wykonane z bardziej wytrzymałych stopów i mają nieco inny bieżnik, aby zmniejszyć ryzyko uszkodzenia przez ostre kamienie, które spowodowały liczne wgniecenia i nacięcia na kołach Curiosity - wyjaśniła Zarifian.

Nowe oprogramowanie pozwala łazikowi poruszać się nawet pięciokrotnie szybciej niż jego poprzednik. Dzięki temu będzie mógł w przemierzać nawet 200 metrów dziennie, kiedy już rozpocznie realizacje celów naukowych.

Dodatkowo lepiej radzi sobie z omijaniem skał i innych przeszkód, a nawet samodzielnie może podjąć decyzję o zatrzymaniu się, jeśli warunki zmienią się na niebezpieczne. Sprawdzono również cały system mobilności łazika, w tym jego robotycznego ramienia.

d3jeonz

- Ramię to główne narzędzie, którego zespół naukowy użyje do dokładnego zbadania cech geologicznych krateru Jezero, a następnie przejdziemy do wiercenia i wypróbujemy te, które uznają za najbardziej interesujące - wyjaśnił Robert Hogg, zastępca kierownika misji łazika Mars 2020 Perseverance.

W najbliższym czasie odbędą się bardziej szczegółowe testy i kalibrację instrumentów naukowych, wysyłanie łazika na dłuższe przejażdżki oraz zrzucanie osłon, które chroniły systemy łazika oraz helikopter Ingenuity w czasie lądowania. Następnie łazik ruszy do kolejnego celu misji - delty pradawnej rzeki, która wpływała do krateru Jezero.

Zobacz: Lądowanie łazika Perseverance na Marsie [Wideo]

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3jeonz

Podziel się opinią

Share
d3jeonz
d3jeonz
Więcej tematów