Trwa ładowanie...
d127w33

NASA da ci prawie 60 tys. złotych. Wystarczy, że masz dobry pomysł

NASA poszukuje projektanta łazika, który przetrwa w temperaturze powyżej 450 stopni Celsjusza. Agencja planuje wysłać sondę kosmiczną na ognistą planetę. Twórca najlepszego pomysłu może liczyć na spore wynagrodzenie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Łazik Kameleon podczas konkurencji Collection Task.
Łazik Kameleon podczas konkurencji Collection Task. (East News)
d127w33

Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej poszukuje kandydatów, którzy przedstawią swoje pomysły i koncepcję łazika do eksploracji Wenus. Biorąc pod uwagę warunki panujące na ognistej planecie, a szczególnie wysoką temperaturę, konstrukcja musi być wytrzymalsza niż wszystko, co zostało do tej pory zbudowane.

- Przy temperaturze powierzchni przekraczającej 840 stopni Fahrenheita (ponad 450 stopni Celsjusza) i ciśnieniu atmosferycznym 90 razy większym niż na Ziemi, Wenus może roztopić ołów i z łatwością zniszczyć okręt podwodny napędzany energią jądrową – powiedziała NASA.

Wyzwanie NASA

Nic dziwnego, że agencja nie udało się jeszcze stworzyć łazika, który przetrwałby w ciężkich warunkach na Wenus. Tylko kilkanaście sond kosmicznych miało do tej pory styczność z powierzchnią ognistej planety, ale bardzo szybko poddało się wpływowi wysokiego ciśnienia i temperatury.

Laboratorium Napędu Odrzutowego NASA pracuje obecnie nad projektem Automaton Rover for Extreme Environments (AREE), czyli łazikiem, który w końcu zbada powierzchnię Wenus.

d127w33

NASA uważa, że "dobre pomysły mogą pochodzić z dowolnego miejsca, a konkursy z nagrodami to świetny sposób na zainteresowanie opinii publicznej, zwiększenie kreatywności i umożliwienie eksploracji kosmosu wszystkim".

Po co badać Wenus?

Naukowcy chcą dowiedzieć się jak najwięcej o ewolucji Wenus, ponieważ jest uznawana za jedną z siostrzanych planet Ziemi. Pomoże również lepiej zrozumieć ziemski klimat.

Zobacz też:

d127w33

Podziel się opinią

Share

d127w33

d127w33
Więcej tematów