NASA zaobserwowała na Marsie ziemskie zjawisko. Wygląda niesamowicie

NASA zaobserwowała na Marsie ziemskie zjawisko. Wygląda niesamowicie
Źródło zdjęć: © NASA
Arkadiusz Stando

06.09.2019 07:26

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Sonda Mars Reconnaissance Orbiter zaobserwowała wyjątkowe zjawisko na powierzchni Marsa. Chociaż naukowcy zdawali sobie sprawę z jego istnienia, dotychczas nie udało się go zaobserwować.

Kilka miesięcy temu obserwowaliśmy trzęsienie ziemi na Marsie. Niektórzy nazywali je wówczas trzęsieniem Marsa lub po angielsku "Marsquake". Tym razem NASA przedstawia nam kolejne zjawisko, które znamy dobrze z naszej planety.

Sonda Mars Reconnaissance Orbiter, należąca do NASA, dostrzegła ogromną lawinę lodu na czerwonej planecie. Zjawisko zostało zaobserwowane za pomocą aparatu HiRise i potwierdzone przez zespół naukowców z Uniwersytetu Arizona.

"Każdej wiosny promienie słoneczne padają na boki stoku warstw lodu na Biegunie Północnym Marsa, znanym jako złoża warstwowe" - pisze planetolog Candy Hansen. Jak tłumaczy naukowiec - "ciepło destabilizuje lód i uwalniają się bloki". Zupełnie, jak na Ziemi.

Mars Reconnaissance Orbiter (MRO) krąży po orbicie Marsa już od 13 lat. Za pomocą aparatu HiRise dostarcza nam wielu fascynujących zdjęć. Jej doskonałej jakości fotografie mogą pomóc również w doborze odpowiedniego miejsca na potencjalne lądowanie misji załogowej.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (37)