Trwa ładowanie...
d8co6w4

NASA testuje BRUIE. Nowy łazik będzie badał wody pozaziemskie [Zobacz wideo]

Nowy łazik ma w przyszłości poszukiwać życia w pozaziemskich wodach, m.in. na Europie - jednym z księżyców Jowisza. NASA opublikowała zdjęcia BRUIE wykonane cztery lata temu podczas testów na Alasce. Aktualnie sprzęt poddawany jest próbom na Antarktydzie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
NASA zaprezentowała BRUIE
NASA zaprezentowała BRUIE (Youtube.com)
d8co6w4

BRUIE (ang. Buoyant Rover for Under-Ice Exploration) to specjalny łazik opracowany przez inżynierów z laboratorium NASA w Pasadenie w Kalifornii. Urządzenie ma w przyszłości badać skute lodem wody pozaziemskie. Agencja opublikowała zdjęcia łazika, które zostały zrobione cztery lata temu podczas testów na Alasce.

Obecnie robot przebywa w australijskiej stacji badawczej Casey na Antarktydzie. Przez najbliższy miesiąc będzie tam poddawany próbom wytrzymałościowym. Jak informuje NASA, łazik jest przygotowywany do poszukiwania życia pozaziemskiego. Docelowo ma wytrzymać pod taflą lodu nawet kilka miesięcy.

d8co6w4

Poniżej prezentujemy materiał wideo, w którym można zobaczyć BRUIE w pełnej okazałości.

Czytaj także: NASA i ESA mogą połączyć siły i sprowadzić z Marsa próbki skał

Podczas testów łazik będzie jeździć tuż pod taflą lodu, a także zapuszczać się na większe głębokości. Będzie również prowadził zdalną nawigację.

Wśród ciał niebieskich, które w przyszłości może zbadać BRUIE jest Europa - jeden z 79 księżyców Jowisza. Obiekt jest w całości pokryty skorupą lodową pod którą znajduje się ocean. Naukowcy twierdzą, że może tam istnieć życie.

Zobacz także: Mars jest pełen owadów - twierdzi profesor z Ohio University. NASA zabrała głos

d8co6w4

Podziel się opinią

Share
d8co6w4
d8co6w4
Więcej tematów