NASA da ci prawie 60 tys. złotych. Wystarczy, że masz dobry pomysł

NASA da ci prawie 60 tys. złotych. Wystarczy, że masz dobry pomysł
Źródło zdjęć: © East News
Karolina Modzelewska

24.02.2020 15:29

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

NASA poszukuje projektanta łazika, który przetrwa w temperaturze powyżej 450 stopni Celsjusza. Agencja planuje wysłać sondę kosmiczną na ognistą planetę. Twórca najlepszego pomysłu może liczyć na spore wynagrodzenie.

Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej poszukuje kandydatów, którzy przedstawią swoje pomysły i koncepcję łazika do eksploracji Wenus. Biorąc pod uwagę warunki panujące na ognistej planecie, a szczególnie wysoką temperaturę, konstrukcja musi być wytrzymalsza niż wszystko, co zostało do tej pory zbudowane.

- Przy temperaturze powierzchni przekraczającej 840 stopni Fahrenheita (ponad 450 stopni Celsjusza) i ciśnieniu atmosferycznym 90 razy większym niż na Ziemi, Wenus może roztopić ołów i z łatwością zniszczyć okręt podwodny napędzany energią jądrową – powiedziała NASA.

Wyzwanie NASA

Nic dziwnego, że agencja nie udało się jeszcze stworzyć łazika, który przetrwałby w ciężkich warunkach na Wenus. Tylko kilkanaście sond kosmicznych miało do tej pory styczność z powierzchnią ognistej planety, ale bardzo szybko poddało się wpływowi wysokiego ciśnienia i temperatury.

Laboratorium Napędu Odrzutowego NASA pracuje obecnie nad projektem Automaton Rover for Extreme Environments (AREE), czyli łazikiem, który w końcu zbada powierzchnię Wenus.

NASA uważa, że "dobre pomysły mogą pochodzić z dowolnego miejsca, a konkursy z nagrodami to świetny sposób na zainteresowanie opinii publicznej, zwiększenie kreatywności i umożliwienie eksploracji kosmosu wszystkim".

Po co badać Wenus?

Naukowcy chcą dowiedzieć się jak najwięcej o ewolucji Wenus, ponieważ jest uznawana za jedną z siostrzanych planet Ziemi. Pomoże również lepiej zrozumieć ziemski klimat.

Zobacz też:

wiadomościnasawenus
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (5)
Zobacz także