Największe geoglify świata odnaleziono w Indiach. Odkrycie możliwe dzięki Google Earth
Rysunki wyryte dawno temu w ziemi na pustyni Thar na pograniczu Indii i Pakistanu to prawdopodobnie największe znane dziś geoglify. Odkryli je poszukiwacze amatorzy, którzy zwrócili uwagę na dziwne kształty, widoczne w Google Earth.
29.05.2021 10:42
Geoglify to rysunki dużych rozmiarów, wykonane zazwyczaj poprzez wykopanie rowów, ściągnięcie wierzchniej warstwy gruntu lub wyłożenie konturów rysunku kamieniami albo innym, kontrastującym materiałem.
Przez dziesięciolecia za największe i najsłynniejsze geoglify były uznawane rysunki z Nazca. Okazuje się, że na indyjskiej pustyni Thar istnieją rysunki o jeszcze większych rozmiarach. Co więcej, były one od dawna widoczne – wystarczyło uważnie przyjrzeć się ogólnodostępnym zdjęciom satelitarnym, udostępnianym w usłudze Google Earth.
Odkrycie z Google Earth
Dzięki analizie zdjęć dwóch francuskich badaczy amatorów, ojciec i syn, Carlo i Yohann Oetheimer, trafiło na ślad gigantycznych rysunków, wyrytych w pustynnym gruncie.
Obserwacje wykonane przed ekranem komputera zostały następnie potwierdzone podczas badań terenowych, przeprowadzonych w 2016 roku. Badania, które odbyły się na miejscu, także z wykorzystaniem drona, ujawniły wyryte w ziemi pasy o niewielkiej (do 10 cm) głębokości i szerokości do 50 cm.
Największe geoglify świata
Jak podaje serwis Archaeological Research in Asia, pasy te układają się w gigantyczną spiralę i pętlę, o długości – odpowiednio – 12 i 11 km, co czyni je największymi znanymi geoglifami. W pobliżu znaleziono także mniejsze rysunki, o łącznej długości linii, sięgającej 48 km.
Rysunki zostały wyryte na płaskim terenie, więc ich twórcy nie mieli możliwości, aby podziwiać je np. ze szczytu pobliskiego wzgórza. Zdaniem badaczy może to świadczyć o ich przeznaczeniu, związanym ze sferą sacrum, jednak konkretna symbolika i znaczenie wyrytych w ziemi figur pozostają nieznane.
Ich wiek jest szacowany – na razie bardzo ogólnie – na mniej więcej 150 lat, jednak ustalenie szczegółów na temat twórców, czasu powstania i celu stworzenia indyjskich geoglifów wymaga dalszych badań.