Na powierzchni Księżyca mogą znajdować się kawałki Wenus
Powierzchnia Księżyca może być pokryta skałami pochodzącymi z Wenus. To ważna wskazówka, która ułatwi badanie życia na tej planecie. Obecnie Wenus ze względu na swoją toksyczną atmosferę pozostaje niedostępna dla człowieka.
W najnowszym badaniu, którego treść została opublikowana w czasopiśmie "Planetary Science Journal", astronomowie z Uniwersytetu Yale - Samuel Cabot i Gregory Laughlin, sugerują, że badania Wenus powinny się zacząć od sprawdzenia Księżyca.
Skały z Wenus na Księżycu
W oświadczeniu opublikowany przez Uniwersytet Yale naukowcy zaznaczyli, że "asteroidy i komety uderzające w Wenus mogły wyprzeć aż 10 miliardów skał i wysłać je na orbitę, która przecinała się z Ziemią i Księżycem". Uderzenia te miały miejsce miliardy lat temu, co oznacza, że fragmenty starożytnej Wenus mogły pozostać na powierzchni Księżyca jako dobrze zachowane meteory.
Wenus jest obecnie planetą niedostępną dla człowieka ze względu na swoją toksyczną atmosferę. To najgorętsza planeta w naszym Układzie Słonecznym, która doświadcza "niekontrolowanego efektu cieplarnianego" – jak podkreśla NASA. Nie zawsze tak było, naukowcy uważają, że dawniej na powierzchni Wenus znajdowały się oceany, a około 700 mln lat temu planeta nadawała się do życia.
- Starożytny fragment Wenus zawierałby bogactwo informacji - powiedział Laughlin. Jego zdaniem analiza chemiczna księżycowych skał może wykazać, czy są to oryginalne fragmenty Księżyca, czy meteory pochodzące z innych miejsc.