Masakra tajwańskich F‑16. W symulowanej walce zestrzeliły je Mirage 2000
Amerykańskie maszyny przegrały z francuskimi samolotami. Taki jest wynik ćwiczeń, przeprowadzonych przez lotnictwo Tajwanu niemal rok temu. Ich rezultat ujawniły niedawno tajwańskie media. Jak to możliwe, że F-16, z których korzysta wiele państw, w tym Polska, zostały uznane za zestrzelone? Co ciekawe, zwycięskie maszyny były przed laty oferowane naszemu państwu.
Cztery zestrzelone F-16 i jeden zestrzelony Mirage 2000. Taki jest rezultat symulowanego starcia, przeprowadzonego przez tajwańskich pilotów podczas ćwiczeń w listopadzie 2022 roku. O wynikach manewrów lotniczych informuje lokalny portal NOW News, a w Polsce Defence24.
W symulowanym starciu wzięły udział dwie grupy po cztery samoloty różnych typów. Mirage 2000 (wersja Mirage 2000-5) pełniły przy tym rolę "obrońców", gdy dla czterech F-16 wyznaczono zadanie "agresorów".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Tech Summer Challenge czas zacząć. Jedziemy z technologią w las!
W wyniku symulowanej walki całe ugrupowanie F-16 zostało zestrzelone przy stracie tylko jednego Mirage’a. Jak mogło dojść do takiej sytuacji? Warto przypomnieć, że amerykańskie myśliwce w czasie ćwiczeń ulegały już samolotom z Europy. Podczas manewrów Red Flag w 2012 roku maszyny F-22 Raptor były zestrzeliwane przez niemieckich pilotów Eurofighterów.
Zobacz także: Rozpoznasz te myśliwce i bombowce?
Różne samoloty w różnych rolach
Defence24 zwraca uwagę na role wyznaczone poszczególnym typom samolotów. Maszyny Mirage 2000-5 w roli obrońców mogły być skonfigurowane jako samoloty czysto myśliwskie, wyspecjalizowane w walce powietrznej.
Tymczasem "agresorzy" mogli przenosić dodatkowe zbiorniki paliwa czy uzbrojenie powietrze-ziemia, jak różnego rodzaju bomby, co zmniejszało ich możliwości w zakresie walki powietrznej. Na rzecz obrońców mogły także pracować naziemne stacje radiolokacyjne.
Wszystkie te – hipotetyczne – okoliczności nie zmieniają jednak faktu, że wynik 4:1 jest dla F-16 bardzo niekorzystny. Warto przypomnieć, że zarówno F-16, jak i Mirage 2000 na początku wieku rywalizowały o zamówienie dla polskiego lotnictwa. Wybór Polski padł wówczas na konstrukcję amerykańską.
Samoloty wielozadaniowe i myśliwskie Tajwanu
Tajwan jest obecnie użytkownikiem kilku typów samolotów bojowych. Mozaika sprzętu to wynik ograniczeń eksportowych, wprowadzanych przez różne kraje w różnym czasie z uwagi na gwałtowne reakcje Chin, nieprzychylnie reagujących na wszelkie działania, wzmacniające obronność Tajwanu.
Z tego względu tajwańskie lotnictwo użytkuje 45 samolotów Mirage 2000-5, ale także F-16, zarówno w starych wariantach F-16A/B, jak i najnowszym, aktualnie dostarczanym F-16V.
Lotnictwo Tajwanu ma także do dyspozycji stare myśliwce Northrop F-5, jak również rodzimą konstrukcję – samoloty AIDC F-CK-1, zbudowane dzięki współpracy ze Stanami Zjednoczonymi.
Łukasz Michalik, dziennikarz Wirtualnej Polski