Marihuana zestarza mózg człowieka prawie na 3 lata
Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi amerykańskimi naukowcami, negatywne skutki użycia marihuany znacznie przeważają nad rzekomo pozytywnymi. Użycie konopi jest znacznie gorsze dla umysłu, niż zaburzenia afektywne dwubiegunowe lub zaburzenia hiperkinetyczne.
Według największych badań, które zostały przeprowadzone na chwilę obecną, wpływ marihuany na nasz mózg można porównać do czterech chorowania na schizofrenię. W tym przypadku starzenie się mózgu jest wynikiem gorszego krążenia krwi w mózgu. Jak twierdzi doktor Daniel Amen, założyciel Amen Clinics, w ostatnich latach marihuana błędnie była postrzegana jako nieszkodliwą substancję psychoaktywną, czego nie powinno być. Wyniki badania wyraźnie wskazują na rzeczywiste oddziaływanie marihuany na nasz mózg.
Naukowcy przebadali 61 tysięcy skanów mózgów ludzi w wieku od 9 miesięcy do 105 lat, by wyjawić przyczyny starzenia się tego narządu. Podczas badań zostało przeanalizowane krążenie krwi w 128 częściach mózgu w celu ustalenia, ile lat ma każda osoba. Kiedy poznawali jej rzeczywisty wiek, naukowcy mogli zmierzyć szybkość przyśpieszonego starzenia się mózgu.
Zgodnie z wynikami badań, zaburzenia afektywne dwubiegunowe przyśpieszają starzenie się mózgu o 1,6 roku, podczas gdy zaburzenia hiperkinetyczne przyśpieszają o 1,4 roku. Ciekawe jest, że nie znaleziono związku pomiędzy depresją a starzeniem się tego organu. W międzyczasie alkoholizm zestarza mózg o 0,6 roku.
Wpływ marihuany na przyśpieszenie starzenia się mózgu jest największy po schizofrenii. Dokładnie użycie konopi zestarza mózg człowieka o 2,8 roku. Dzięki przeprowadzeniu takiego badania, naukowcy teraz mają możliwość śledzenia najczęściej występujących zaburzeń i zachowań, które przedwcześnie zestarzają mózg. W przypadku marihuany, niezbędne jest uświadomienie ludzi o tym, jaka jest szkodliwa ta substancja. W przypadku chorób psychicznych, odpowiednie leczenie tych zaburzeń może spowolnić lub nawet zatrzymać proces starzenia się mózgu.