Mamy 2020 rok a ludzie dalej rozsyłają łańcuszki. "Taniec papieża" to stary żart

Mamy 2020 rok a ludzie dalej rozsyłają łańcuszki. "Taniec papieża" to stary żart
Źródło zdjęć: © Wikimedia Commons CC BY | José Cruz/Abr
Arkadiusz Stando

26.03.2020 15:19

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W ubiegłym roku miałem nadzieję, że po raz ostatni mam do czynienia z łańcuszkami. Mowa o słynnych oświadczeniach na Facebooku. Niestety, wygląda na to że niektórzy internauci niczego się nie uczą. W sieci znowu rozchodzi się łańcuszek sprzed paru lat - "Taniec papieża".

Internetowe łańcuszki w Polsce pojawiły się w erze świetności Gadu-Gadu i pierwszego stałego łącza - Neostrady. Czyli mniej więcej w latach 2001-2004. Na początku stanowiły zupełnie inną funkcję, niż dziś. Pomagały się integrować. I już wtedy część z nas uczyła się tego, jak dużo żartów i fejków spotkamy w przyszłości w internecie.

Ale nie wszyscy. Niektórzy mimo posiadania na Twitterze tysięcy tudzież dziesiątek tysięcy postów nadal nie rozróżniają rzetelnej informacji od łańcuszka czy copypasty. Oczywiście część z wrzucających robi to umyślnie, aby ztrollować pozostałych, którzy dadzą się złapać tzw. zarzutkę.

Litości, w 2020 roku nabierać się na tak kiepski wabik?

W marcu 2020 roku powraca łańcuszek znany praktycznie na całym świecie. I to co najmniej od 2 lat. Chodzi o rzekomy film "Taniec papieża" rozsyłany za pośrednictwem wiadomości w komunikatorze WhatsApp. Według łańcuszka, zawiera on "bardzo niebezpieczny wirus, który formatuje telefon", a doniesienia o zagrożeniu pochodzą albo z Kalifornii, albo z Radia BBC.

W najnowszej, odświeżonej wersji, łańcuszek brzmi tak: "Właśnie otrzymaliśmy to od naszego informatyka !!! Jeśli znasz kogoś używającego WhatsApp, możesz to przekazać. Kolega z IT powiedział, że jutro pojawi się film z WhatsApp o nazwie martinelli, nie otwieraj go, włamuje się do twojego telefonu i nic go nie naprawi. Szerz nowinę. Jeśli pojawi się komunikat o aktualizacji Whatsapp do Whatsapp Gold, nie klikaj !!!!! Poinformuj wszystkie kontakty z listy, aby nie otwierały filmu o nazwie „Taniec papieża”. Jest to wirus, który formatuje Twój telefon. Uwaga, jest to bardzo niebezpieczne. Ogłosili to dzisiaj w radiu BBC. Wyślij tę wiadomość do jak największej liczby!" - to oczywiście wszystko kłamstwo.

W 2018 roku można było jeszcze uwierzyć w faktyczne zagrożenie wirusem, ze względu na wykryte w WhatsApp luki. Co więcej, korzystając z niej komuś udało się zhakować telefon najbogatszego człowieka na świecie - Jeffa Bezosa. Na szczęście dziś "Taniec papieża" to tylko żart. Nie podawaj go dalej, jeśli nie chcesz wyjść na głupka albo trolla.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (16)
Zobacz także