"Mamucia" modyfikacja UAZ‑452. Rosjanie pokazali nowy kamuflaż

W sieci pojawiły się zdjęcia pokazujące rosyjski samochód dostawczy UAZ-452. Maszyna, znana również pod nazwą buchanka zyskała nietypowe maskowanie. Dzięki niemu przypomina ogromnego, włochatego mamuta. Przypominamy, czym jest UAZ-452.

"Mamuci" kamuflaż, który stworzyli Rosjanie
"Mamuci" kamuflaż, który stworzyli Rosjanie
Źródło zdjęć: © Platforma X
Karolina Modzelewska

18.12.2023 | aktual.: 18.12.2023 13:32

Trwająca w Ukrainie wojna zmusza zaangażowanych w nią żołnierzy do coraz większej kreatywności. Walczący zarówno po stronie Rosji, jak i Ukrainy szukają i testują różne sposoby na ochronę wykorzystywanego sprzętu wojskowego. Jedna z ostatnich modyfikacji, której zdjęcia pojawiły się w mediach społecznościowych (można je również zobaczyć poniżej), przywodzi na myśl włochatego mamuta, czyli zwierzęta wymarłe tysiące lat temu. Zwrócił na nie uwagę m.in. Portal Militarny, który opublikował zdjęcia nietypowego UAZ-452 na Facebooku.

Rosyjski UAZ-452 w nietypowej wersji

"Mamucie" maskowanie pojawiło się na rosyjskim samochodzie dostawczym UAZ-452. Jest to pojazd opracowany przez Ulyanovsky Avtomobilny Zavod (UAZ), który początkowo zaprojektowano dla radzieckiej armii, ale w późniejszym czasie zyskał dużą popularność również wśród cywilnych użytkowników. UAZ-452 jest podstawowym modelem samochodu, który Rosjanie produkują nieprzerwanie od 1965 r.

UAZ-452 to dość archaiczna konstrukcja, co więc wpływa na taką jej popularność? Najprawdopodobniej decydujący wpływ ma na to sposób, w jaki pojazd radzi sobie w terenie, koszty jego produkcji, a także niezbyt skomplikowana budowa, przez co jest to samochód, którego naprawy nie należą do najbardziej skomplikowanych. Już wcześniej w Ukrainie pojawiały się zmodyfikowane przez Rosjan UAZ-452.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Przykładem jest buchanka z zamontowanymi wybuchowymi kostkami pancerza reaktywnego Kontakt-1. Jak pisał już dziennikarz WP Tech Przemysław Juraszek, kostki miały zwiększyć ochronę przed granatnikami RPG-7 i ogólnie poprawić osłonę balistyczną. Modyfikacja budzi jednak wiele wątpliwości, bo kostki pancerza reaktywnego powinny być montowane na odpowiednio mocnym pancerzu, który wytrzyma ich wybuch. W przypadku buchanki trudno o nim mówić. Dlatego też eksplozja kostek niesie za sobą poważne zagrożenia dla zdrowia, a nawet życia nią podróżujących.

Karolina Modzelewska, dziennikarka Wirtualnej Polski

Wybrane dla Ciebie