Lepsze powietrze, to dłuższe życie. Dowodem na to są Czesi

Lepsze powietrze, to dłuższe życie. Dowodem na to są Czesi

Lepsze powietrze, to dłuższe życie. Dowodem na to są Czesi
Źródło zdjęć: © East News
02.12.2019 07:50, aktualizacja: 02.12.2019 08:01

Jak wynika z danych z najnowszego raportu opracowanego przez polskich naukowców, na granicy polko-czeskiej nasi sąsiedzi mają znacznie czystsze powietrze. To bezpośrednio przekłada się na długość ich życia.

Naukowcy z opolskiego Oddziału Inżynierii Materiałowej, Procesowej i Środowiska Sieci Badawczej Łukasiewicz wraz ze specjalistami z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Katowicach i Centrum Badań Epidemiologicznych Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Ostrawskiego przeprowadzili szereg pomiarów dotyczących jakości powietrza na terenie województw opolskiego, dolnośląskiego i okolic czeskiego Jesenika. Wyniki pozwoliły dojść do zaskakujących wniosków.

Smog jest przyczyną licznych zgonów na terenie całej Europy, a wyniki dotyczące Polski są naprawdę alarmujące. Najnowsze badania przeprowadzone przez polskich naukowców pozwalają określić, jak jakość powietrza wpływa na długość życia mieszkańców. W tym celu porównano stosunkowo bliskie obszary na pograniczu polsko-czeskim.

Czesi żyją dłużej niż Polacy, dzięki czystemu powietrzu?

Jak wynika z raportu, który opracowali badacze nasi sąsiedzi za czeską granicą żyją średnio o rok dłużej niż Polacy. Jako jedną z przyczyn naukowcy wskazują o wiele mniejszy wskaźnik zanieczyszczeń powietrza u naszych sąsiadów.

- Poziom zanieczyszczenia powietrza w obu krajach jest różny. Wynika to przede wszystkim z tego, że ilość ludzi, która mieszka po stronie polskiej jest dużo, dużo większa. - mówi dr Leszek Ośródka, dyrektor Zakładu Modelowania Zanieczyszczeń Powietrza IMiGW w Katowicach. - Drugi problem, to fakt, że po stronie polskiej jest więcej źródeł niskiej emisji, czyli pieców opalanych węglem, drewnem - dodaje.

Badacz zwraca szczególną uwagę na to, że Czesi znacznie szybciej wprowadzają rozwiązania mające na celu ograniczenie smogu. Jednym z nich jest ułatwiony dostęp do taniego ogrzewania gazowego. Zdaniem dr. Ostródki, jeśli nałoży się na mapę zanieczyszczeń mapę ubóstwa Polaków, to od razu widać zależność - tam, gdzie ubóstwo jest największe, tam również zanieczyszczenie powietrza ma najwyższe wskaźniki. Zmiany powinny rozpocząć się więc przede wszystkim od obniżenia kosztów gazu czy energii elektrycznej.

Z kolei dr Vítězslav Jiřík z Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Ostrawskiego zauważa, że stężenie substancji rakotwórczych jest w Polsce dwukrotnie większe niż w Czechach - tym samym ryzyko zachorowania jest znacznie podwyższone. Zanieczyszczenie powietrza wpływa również bezpośrednio na choroby układu oddechowego i sercowo-naczyniowego.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (73)