Lepsze powietrze, to dłuższe życie. Dowodem na to są Czesi
Jak wynika z danych z najnowszego raportu opracowanego przez polskich naukowców, na granicy polko-czeskiej nasi sąsiedzi mają znacznie czystsze powietrze. To bezpośrednio przekłada się na długość ich życia.
Naukowcy z opolskiego Oddziału Inżynierii Materiałowej, Procesowej i Środowiska Sieci Badawczej Łukasiewicz wraz ze specjalistami z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Katowicach i Centrum Badań Epidemiologicznych Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Ostrawskiego przeprowadzili szereg pomiarów dotyczących jakości powietrza na terenie województw opolskiego, dolnośląskiego i okolic czeskiego Jesenika. Wyniki pozwoliły dojść do zaskakujących wniosków.
Smog jest przyczyną licznych zgonów na terenie całej Europy, a wyniki dotyczące Polski są naprawdę alarmujące. Najnowsze badania przeprowadzone przez polskich naukowców pozwalają określić, jak jakość powietrza wpływa na długość życia mieszkańców. W tym celu porównano stosunkowo bliskie obszary na pograniczu polsko-czeskim.
Zobacz też: Walka o lepsze powietrze w Polsce
Czesi żyją dłużej niż Polacy, dzięki czystemu powietrzu?
Jak wynika z raportu, który opracowali badacze nasi sąsiedzi za czeską granicą żyją średnio o rok dłużej niż Polacy. Jako jedną z przyczyn naukowcy wskazują o wiele mniejszy wskaźnik zanieczyszczeń powietrza u naszych sąsiadów.
- Poziom zanieczyszczenia powietrza w obu krajach jest różny. Wynika to przede wszystkim z tego, że ilość ludzi, która mieszka po stronie polskiej jest dużo, dużo większa. - mówi dr Leszek Ośródka, dyrektor Zakładu Modelowania Zanieczyszczeń Powietrza IMiGW w Katowicach. - Drugi problem, to fakt, że po stronie polskiej jest więcej źródeł niskiej emisji, czyli pieców opalanych węglem, drewnem - dodaje.
Badacz zwraca szczególną uwagę na to, że Czesi znacznie szybciej wprowadzają rozwiązania mające na celu ograniczenie smogu. Jednym z nich jest ułatwiony dostęp do taniego ogrzewania gazowego. Zdaniem dr. Ostródki, jeśli nałoży się na mapę zanieczyszczeń mapę ubóstwa Polaków, to od razu widać zależność - tam, gdzie ubóstwo jest największe, tam również zanieczyszczenie powietrza ma najwyższe wskaźniki. Zmiany powinny rozpocząć się więc przede wszystkim od obniżenia kosztów gazu czy energii elektrycznej.
Z kolei dr Vítězslav Jiřík z Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Ostrawskiego zauważa, że stężenie substancji rakotwórczych jest w Polsce dwukrotnie większe niż w Czechach - tym samym ryzyko zachorowania jest znacznie podwyższone. Zanieczyszczenie powietrza wpływa również bezpośrednio na choroby układu oddechowego i sercowo-naczyniowego.