Trwa ładowanie...
wiadomości

Smog zabija Europejczyków. W jednym mieście umiera pięć osób tygodniowo

Badacze z King’s College London opublikowali niepokojące dane. W samym Bristolu ginie pięć osób tygodniowo z powodu wysokiego stężenia zanieczyszczonego powietrza.

Share
Smog zabija Europejczyków. W jednym mieście umiera pięć osób tygodniowoŹródło: http://berkeleyearth.org
dundvh2

Naukowcy z King's College London przeanalizowali łączny wpływ pyłów PM 2,5 na zdrowie mieszkańców. Pochodzą głównie z ocieplania domostw za pomocą spalania drewna i węgla oraz zanieczyszczeń przemysłowych. Część emisji powstaje także przez starsze modele samochodów. Link do ich badań znajdziecie tutaj.

Według ich wyliczeń, drobne cząstki stałe oraz dwutlenek azotu w bristolskim powietrzu zabijają nawet 260 osób rocznie. Łącznie, w całej Wielkiej Brytanii można spodziewać się nawet 36000 zgonów powiązanych z chorobami płuc, serca, udarów mózgu i cukrzycy. A wszystkie z nich powodują te zanieczyszczenia.

Smog w Polsce - ile osób zabija rocznie?

Statystyki są różne, ale wedle najświeższych danych, smog w Europie zabił ponad pół miliona ludzi w 2016 roku. Aż 10 proc z nich była obywatelami naszego kraju. W ciągu jednego roku aż 43 tysiące Polaków zmarło w wyniku powikłań powiązanych z oddychaniem zanieczyszczonym powietrzem.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
dundvh2

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dundvh2
dundvh2
Więcej tematów