Leciał do Ukrainy? "Diabelski rydwan" runął na Białorusi
Rosyjski śmigłowiec Mi-24, określany mianem "latającego czołgu" oraz "diabelskiego rydwanu", runął na terytorium Białorusi. Załoga przeżyła, a wiele wskazuje na to, że maszyna miała wziąć udział w wojnie w Ukrainie. Wyjaśniamy, czym charakteryzuje się ten śmigłowiec.
22.06.2023 | aktual.: 23.06.2023 09:44
Katastrofę śmigłowca potwierdził białoruski resort obrony, a z informacji przekazanych przez białoruską grupę Hajun wynika, że maszyna należała do Rosjan. Na Mi-24 był widoczny również symbol "Z", który sugeruje, że miała ona uczestniczyć w wojnie w Ukrainie. Jakimi możliwościami dysponuje śmigłowiec, który spadł na terytorium Białorusi?
"Latający czołg" spadł na terenie Białorusi
Mi-24 są ciężkimi śmigłowców bojowymi produkowanymi w latach 1970-1989. Zostały opracowane przez biuro konstrukcyjne Michaiła Mila. Cechują się wysoką zwrotnością, stąd w kodzie NATO są nazywane "Hind" (pol. "Łania").
Chociaż są to leciwe maszyny, uczestniczyły w misjach w Iraku i Afganistanie. W drugim z tych państw Mi-24 dorobiły się przydomka "diabelskie rydwany". Śmigłowce funkcjonują również pod nieoficjalną nazwą "latające czołgi".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Mi-24 są regularnie używane przez Rosjan w wojnie przeciwko Ukrainie. Tym, co odróżnia je od innych maszyn bojowych tego typu jest m.in. możliwość przewożenia pasażerów (nawet do ośmiu żołnierzy sił specjalnych).
W wyposażeniu śmigłowca znajdziemy pięciopłatowe śmigło główne oraz trójpłatowe śmigło ogonowe. Maszyna jest napędzana przez dwa silniki turbowałowe TW3-177MT o mocy 2200 KM każdy. Pozwalają one osiągać Mi-24 prędkość do 335 km/h. Masa własna śmigłowca wynosi ok. 8,3 t, zaś startowa jest o 3 t większa.
Mi-24 – uzbrojenie
Nazwa "latający czołg" jest w przypadku Mi-24 w pełni zasłużona. W jego uzbrojeniu znajdziemy m.in. czterolufowy, obrotowy karabin maszynowy 9A624 kal. 12,7 mm oraz pociski niekierowane. Ponadto śmigłowiec można wyposażyć w kierowane pociski przeciwpancerne (9M17 Falanga lub 9K114 Szturm) oraz bomby lotnicze o masach nawet do 500 kg.
Łączna masa uzbrojenia w Mi-24 może sięgać do 1,5 t. Stąd w wielu wersjach maszyny spotykane są także poczwórne wyrzutnie do rakiet powietrze-ziemia 122 mm. Warto nadmienić, że od 2005 r. w Rosji produkowane są wiropłaty Mi-35M, stanowiące głęboką modernizację Mi-24W.
Adam Gaafar, dziennikarz Wirtualnej Polski